Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Furtul intre soti se pedepseste? (In Noul Cod Penal)
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Furtul intre soti se pedepseste? (In Noul Cod Penal)

Va multumesc la toti pentru raspunsuri.
Ce pedeapsa este pentru cel ce comite furtul intre soti?
Sotia imi spune ca nu se mai pedepseste in Noul Cod penal. Oare?
Daca nu vrea sa inapoieze jumatate din suma, ce am de facut?
Cine va trebui sa plateasca taxa de partaj? Cel care cere ca partajul sa fie facut?
Daca in urma sentintei de divort, sotia va obtine custodia copilului si ea vrea sa plece cu copilul in alta tara, poate? Poate sa plece chiar daca am un program de vizita? Cat timp dureaza divortul, daca sotia nu este de acord?
Va multumesc inca o data pentru promptitudine si pentru atentia acordata!
In prezent e in vigoare Codul Penal din 97. Furtul intre soti se pedepseste ca orice furt ( inchisoare de la 1 la 12 ani) doar ca actiunea penala se pune in miscare la plangerea prealabila a sotului pagubit.
Noul Cod penal e doar in proiect si nu are rost sa discutam nici un articol, pt ca sigur se vor schimba multe pana la intrarea in vigoare.

Daca sotia obtine custodia, poate pleca cu minorul din tara.

Poate pleca si daca aveti stabilit un program de vizitare.

Cheltuielile de judecata de la partaj se achita de partea care cade in pretentii ( cine pierde procesul ) sau de catre ambele parti ( in anumite conditii).

Despre ce suma este vorba? ca nu s-a inteles. - ca sa putem sa va spunem ce e de facut.
Conform art.210 Cod penal, furtul săvârşit între soţi se urmăreşte penal numai la plângerea prealabilă a părţii vătămate, care, conform art.279 alin.2 lit.a Cod pr.penală, se adresează direct instanţei de judecată.
Această instanţă este judecătoria, indiferent de valoarea bunurilor sustrase, legea nefăcând nici-o diferenţiere sub acest aspect.

Noul Cod Penal nu a intrat in vigoare si nici nu va intra in urmatorii 5 ani dupa parerea mea.

Taxa de partaj se plateste de amindoi.

Daca obtine custodia, poate pleca unde vrea, practic.
Desi legea o obliga sa declare domiciliul copilului si sa iti permita exercitarea neingradita a dreptului de vizitare.

Divortul cu copii poate dura si 2 ani.

Alberto Kurtyan
Plangerea penala prealabila nu se mai adreseaza , in cazul niciunei infractiuni , direct , instantei de judecata.(a existat aceasta prevedere , ce-i drept , insa a fost abrogata)
Competente a primi acest act de sesizare sunt doar Parchetul/Politia.;)
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat