avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 809 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Ce influenta are faptul ca tatal a recunoscut copilul ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Ce influenta are faptul ca tatal a recunoscut copilul dar nu suntem casatoriti?

CE DREPTURI AM DEA AL CONVINGE PE EL SA MA LASE CU FATA SA PLEC IN TARA NATALA? PE SCUR VREAU SA MA DUC IN VACANTA LA FAMILIEA MEA CU FATA FARA ,EL.
Cel mai recent răspuns: Radu Gabrian , Mediator 19:43, 22 Ianuarie 2010
veti nevoie de o declaratie autentica ca este de acros cu acest lucru din partea lui
Daca veti obtine o hotarare judecatoreasca definitiva si irevocabila cu privire la incredintare nu veti mai fi tinuta de acordul tatalui.
Ultima modificare: Vineri, 22 Ianuarie 2010
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat
Ai trei posibilitati:
- obtii o hotarare definitiva de increditare a copilului, cu care poti iesi oricand, de cate ori vrei
- obtii la fiecare iesire acordul lui notarial
- obtii la fiecare iesire o sentinta judecatoreasca care sa ii suplineasca acordul
Prima varianta e recomandata.
Ultima modificare: Vineri, 22 Ianuarie 2010
ararin, utilizator

nu aveti nevoie de acordul tatalui, pt. a iesi din tara respectiva cu minorul, in cazul in care detineti o hotarare judecatoreasca definitiva si irevocabila de incredintare a minorului. nu trebuie decat sa prezentati aceasta hotarare judecatoreasca .
in caz contrar, aveti nevoie de acordul sau de fiecare data cand parasiti statul respectiv.
atentie! Daca are stabilit drept de vizitare in hotarare va trebuie acordul lui.

Alte discuții în legătură

Iesire din tara copil minor mihaelastela mihaelastela vreau sa merg in concediu cu copilul iar tatal nu ii da semnatura ce pot sa fac?va multumesc anticipat (vezi toată discuția)
Incredintare minori! iesire din tara! duscaandreea duscaandreea este adevarat ca sa schimbat legea? este adevarat ca poti iesi din tara cu copilul minor fara acordul tatalui, daca ai hotorare definitiva si irevocabila? (vezi toată discuția)
Situatie juridica minor gina.bain gina.bain sunt divortata,am un copil minor,tatal sau nu este in tara,cum pot pleca cu minorul in strainatate fara semnatura tatalui?:( (vezi toată discuția)