Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Ce influenta are faptul ca tatal a recunoscut copilul ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Ce influenta are faptul ca tatal a recunoscut copilul dar nu suntem casatoriti?

CE DREPTURI AM DEA AL CONVINGE PE EL SA MA LASE CU FATA SA PLEC IN TARA NATALA? PE SCUR VREAU SA MA DUC IN VACANTA LA FAMILIEA MEA CU FATA FARA ,EL.
veti nevoie de o declaratie autentica ca este de acros cu acest lucru din partea lui
Daca veti obtine o hotarare judecatoreasca definitiva si irevocabila cu privire la incredintare nu veti mai fi tinuta de acordul tatalui.
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat
Ai trei posibilitati:
- obtii o hotarare definitiva de increditare a copilului, cu care poti iesi oricand, de cate ori vrei
- obtii la fiecare iesire acordul lui notarial
- obtii la fiecare iesire o sentinta judecatoreasca care sa ii suplineasca acordul
Prima varianta e recomandata.
ararin, utilizator

nu aveti nevoie de acordul tatalui, pt. a iesi din tara respectiva cu minorul, in cazul in care detineti o hotarare judecatoreasca definitiva si irevocabila de incredintare a minorului. nu trebuie decat sa prezentati aceasta hotarare judecatoreasca .
in caz contrar, aveti nevoie de acordul sau de fiecare data cand parasiti statul respectiv.
atentie! Daca are stabilit drept de vizitare in hotarare va trebuie acordul lui.