Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... chirias agresat
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

chirias agresat

buna ziua am o mica problema . acum cateva luni am avut nevoie sa renovez apartamentul si am luat cu chirie pt 2 luni un ap cu 2 cam (buc) ap l-am inchiriat de la o femeie din data de 19 sept pana la data de 19 nov. am semnat o foaie precum am luat la cunostiinta bunurile din casa, nu am semnat contract de inchiriere , doar mi s-a cerut o copie de la buletin , nu m-i s-au dat chitante ,nimic
In ziua in care m-am mutat mi s-au cerut bani pt chirie(475e) pt deschidere cablu tv pt ca era inchis (plata pt 2 luni - 80 lei) , deschidere internet (plata pt 2 luni -72 lei) si plata pt toata luna sept a telefonului fix(pt ca nu se putea imparti - eu mutandu-ma la jum lunii)
pana in data de 15 oct am mai platit lumina(luna sept) , gazul(luna sept)
, intretinerea(luna sept) asta in cazul in care eu am venit la jum lunii dar cucoana a zis ca nu poate imparti
pe dat de 5 nov cucoana a cerut iar plata unor facturii cablu , tel , intretinere , lumina, gazul in total 220 lei , pe care le-am platit
pe dat de 19 nov cand trebuia sa ma mut am mai platit pt 2 zile 20 si 21 , 135 lei
plata pt cele 2 zile de intarziere cu chiria
dupa ce m-am mutat in data de 10 dec m-am intalnit cu cucoana si am achitat 220 plata estimata care a vrut ea pt intratinere , lumina, gaz, tel,
acum femeia ma tot agreseaza la tel sa-i mai platesc 95 lei diferenta intre plata estimata de ea ultima oara si facturile ce au venit
eu am explicat ca se compenseaza cu sept in care am platit luna intreaga in conditiile in care am locuit din data de 19
nu mai stiu ce sa-i explic , nici nu-mi place sa fac taraboi dar nu exista nimic sa-i explic cucoanei ca nu are dreptate
ma agreseaza zicandu-mi ca da ea ochii cu mine si mai are si copia de buletin
precizez ca ma suna si la locul de munca , e ceva penibil dar consider ca am platit destul si chiar ma considera o idioata
va multumesc si scuze pt mesajul lung
Daca ati semnat acea foaie cand ati intrat in apartament, ati facut una si cand ati plecat, prin care ii predati bunurile in aceeasi stare? I-ati tot dat bani, in cele 2 luni si dupa, dar aveti macar martori ca i-ati dat acei bani?La cum o descrieti, probabil este in stare sa foloseasca"foaia" si sa va dea in judecata ca i-ati sustras sau i-ati degradat cine stie ce bunuri.Incercati sa ii sugerati ca daca nu se potoleste, o veti da in judecata pentru amenintare, insulta, poate tine.Spuneti-i si ca a incasat niste bani (chirie) fara sa plateasca impozit la stat pe ei si asta este nelegal, poate fi trasa la raspundere daca o reclamati.