Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Deducere suplimentara de 100 lei
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Deducere suplimentara de 100 lei

Părinții copiilor minori care inca nu sunt înscriși la creșă/gradinita, ( au intre 1-2 ani) beneficiază din Ian 2023 și de deducerea suplimentara de 100 lei sau numai de deducerea de bază aplicata ca și până acum ambilor părinți?
Deducerea personală suplimentară pentru copii, valabilă din 2023, se acordă numai unuia dintre părinți, nu ambilor
www.avocatnet.ro/articol_627...
Întradevăr doar unul dintre părinți beneficiaza, dar eu întreb de copiii mici care inca nu sunt la grădiniță sau scoala , pentru că cf. modificărilor părinții trebuie să facă dovada că au copiii înscriși în unități de învățământ. Este suficientă o declarație pentru aceștia?
Nu cred , trebuie o adeverinta de la unitatea de invatamant.