Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Cum interpretati prevederile legii de dialog social ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Cum interpretati prevederile legii de dialog social trimisa spre ...

Cum interpretati prevederile legii de dialog social trimisa spre promulgare: numai reprezentantii salariatilor (acolo unde nu este un sindicat reprezentativ) nu pot sa aiba functii de conducere, sau si presedintele sindicatului reprezentativ?
Persoanele care ocupă funcții de conducere care asigură reprezentarea administrației în raporturile cu angajații/lucrătorii sau care participă la decizia conducerii întreprinderii la nivelul unității nu pot fi aleși ca reprezentanți ai angajaților/lucrătorilor.
Cornel Vasile, Consilier juridic