Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... modificare rol fiscal - contract de comodat
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

modificare rol fiscal - contract de comodat

Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati cu o informatie in ceea ce priveste plata imopzitului pe cladire in cazul unui contract de comodat
Mai exact cui revine si cum se calculeaza?
Se calculeaza comodantului prin metoda de calcul uzual (in functie de nr. de proprietati ...) sau se va calcula comodatarului?
Va fi calculat un impozit exact ca cel dinaintea incheierii contractului sau va fi calculat distinct in functie de proprietatile detinute de comodatar?
Multumesc anticipat pentru raspuns,
Buna ziua,
Impozitul pe cladiri este datorat si platit de catre proprietarul legal al imobilului.
Cuantumul impozitului se calculeaza de DITL cf. prevederilor legale in vigoare (Codul Fiscal, Codul de Procedura Fiscala precum si Hotararile Consiliului Local teritorial), fara vre-o legatura cu modul de folosire a imobilului (inchiriere, comodat, etc.)
Cu stima
Buna ziua !
Comodatul este un contract prin care se " transmite in folosinta temporara si gratuita unei alte parti, denumite comodatar, un bun determinat cu obligatia ca aceasta din urma sa-l inapoieze, in individualitatea sa, comodantului" . Prin efectul contractului, comodatarul dobandeste numai dreptul de folosinta, comodantul pastrandu-si calitatea de proprietar. Rezulta ca plata impozitului pe cladire apartine comodantului proprietar..
Comodatarul suporta numai cheltuielile de folosinta (intretinere) a bunului.
Cu stima !
Multumesc mult pentru confirmare,
O zi frumoasa tuturor !
zahariamarius a scris:

Comodatul este un contract prin care se " transmite in folosinta temporara si gratuita unei alte parti, denumite comodatar, un bun determinat cu obligatia ca aceasta din urma sa-l inapoieze, in individualitatea sa, comodantului" . Prin efectul contractului, comodatarul dobandeste numai dreptul de folosinta, comodantul pastrandu-si calitatea de proprietar.

Se transmite si dreptul de uzufruct