Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general contract comodat punct de lucru
Discuție deschisă în Contabilitate în general

contract comodat punct de lucru

As dori sa stiu daca se poate infiinta un puct de lucru pe baza unui contract de comodat si mai ales daca acest contract trebuie autentificat la notar sau nu?
Buna ziua !
Se poate infiinta un astfel de punct de lucru, iar contractul de comodat- fiind un contract prin care una dintre parti, numita comodant, transmite in folosinta temporara si gratuita unei alte parti, denumite comodatar, un bun determinat cu obligatia ca aceasta din urma sa-l inapoieze, in individualitatea sa, comodantului - nu trebuie incheiat in forma autentica. Aceasta deoarece prin efectul contractului, comodatarul dobandeste numai dreptul de folosinta, comodantul pastrandu-si calitatea de proprietar.
Cu stima !
Raspunsul de mai sus e mai mult decat complet.

Felicitari autorului.