avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1070 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Întrebare contract de întreținere
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Întrebare contract de întreținere

Buna ziua,am o intrebare ,sunt casatorita,nu am copii,si vreau sa stau in casa cu soacra,pe jumătate din casa avem contract vânzare-cumpărare si pe cealaltă jumătate avem contract de intretinere cu soacra cu uzul fruct viager,intrebarea mea este ce se intampla in cazul decesului unuia dintre noi?
Cel mai recent răspuns: GMarcela , utilizator 15:47, 1 Februarie 2023
celalalt trebuie sa o intretina in continuare, iar mama mosteneste si ea o cota din nuda proprietate in calitate de mama, daca moare fiul ei. Conteaza si daca are frati
la fel, daca muriti dvs, conteaza daca aveti mostenitori sa nu.
Ultima modificare: Vineri, 13 Ianuarie 2023
gi-jane2, moderator
Daca are frati ce se întâmplă?
Ultima modificare: Marți, 24 Ianuarie 2023
gi-jane2, moderator
Nimic, ce sa se întâmple? Sora nu are vreun drept, nici nu o mosteneste ca soacra are copil.
Daca va referiti la sotul dvs ca are sora, nu se intampla nimic rau daca in cazul decesului sotului dvs, o ingrijiti in continuare pe soacra.
Ultima modificare: Marți, 24 Ianuarie 2023
gi-jane2, moderator
Multumesc frumos

gi-jane2 a scris:

Nimic, ce sa se întâmple? Sora nu are vreun drept, nici nu o mosteneste ca soacra are copil.
Daca va referiti la sotul dvs ca are sora, nu se intampla nimic rau daca in cazul decesului sotului dvs, o ingrijiti in continuare pe soacra.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Ce se va întâmpla cu soția mea după decesul meu? am făcut ... Dani1957 Dani1957 Ce se va întâmpla cu soția mea după decesul meu? Am făcut un contract de întreținere cu uzul fruct viager cu un copil in care ne-am dat eu și soția ... (vezi toată discuția)
Testament sau donatie? GeaninaC GeaninaC Buna ziua, am cateva intrebari despre o situatie cam incurcata, multumesc mult oricui imi poate da raspuns la intrebarile mele. Am plecat din tara in 2008 ... (vezi toată discuția)
Casa de la tara a fost lasata de tata cu act de intretinere MihaiBen MihaiBen Buna ziua, suntem 4 frati, (2 fete,2 baieti) fiecare la casa lui.Casa parinteasca de la tara a fost lasata de tata cu act de intretinere la o sora, care ... (vezi toată discuția)