Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Întrebare contract de întreținere
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Întrebare contract de întreținere

Buna ziua,am o intrebare ,sunt casatorita,nu am copii,si vreau sa stau in casa cu soacra,pe jumătate din casa avem contract vânzare-cumpărare si pe cealaltă jumătate avem contract de intretinere cu soacra cu uzul fruct viager,intrebarea mea este ce se intampla in cazul decesului unuia dintre noi?
celalalt trebuie sa o intretina in continuare, iar mama mosteneste si ea o cota din nuda proprietate in calitate de mama, daca moare fiul ei. Conteaza si daca are frati
la fel, daca muriti dvs, conteaza daca aveti mostenitori sa nu.
gi-jane2, moderator
Daca are frati ce se întâmplă?
gi-jane2, moderator
Nimic, ce sa se întâmple? Sora nu are vreun drept, nici nu o mosteneste ca soacra are copil.
Daca va referiti la sotul dvs ca are sora, nu se intampla nimic rau daca in cazul decesului sotului dvs, o ingrijiti in continuare pe soacra.
gi-jane2, moderator
Multumesc frumos

gi-jane2 a scris:

Nimic, ce sa se întâmple? Sora nu are vreun drept, nici nu o mosteneste ca soacra are copil.
Daca va referiti la sotul dvs ca are sora, nu se intampla nimic rau daca in cazul decesului sotului dvs, o ingrijiti in continuare pe soacra.