Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Moștenire cu testament
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Moștenire cu testament

Bună ziua! Mama a decedat în urma cu 2 ani. În 2010 mi, a lăsat un testament pe jumătate teren intravilan și parte din casa unde locuiesc din 2005.Mai am un frate. Cat trăia mama, am ajuns cu el la o înțelegere-sa renunțe la parte din casa eu sa ii dau dublu din cât i se cuvine din gradina.
Refuza sistematic sa meargă la notar. Când se împlinea un an de la decesul mamei, am făcut la notar act de accept tacid al mostenirii.
Întrebarea-pot rezolva fără el la notar? Dacă da, în temeiul cărei legi
Dacă nu, la judecătorie e obligatoriu sa dureze un an? E o casa veche si are nevoie de mai multe renovari, plus ca sunt cardiaca și o perioada asa lunga de proces nu mi, ar face bine. Exista posibilitatea de a se diminua sau deconta din costuri,? Am bani putini. Mulțumesc mult pentru răspunsuri
Întrebarea-pot rezolva fără el la notar?

Nu.

Dacă nu, la judecătorie e obligatoriu sa dureze un an?

Nu e obligatoriu, dar instantele sunt foarte aglomerate și exista foarte mulți de "depinde "
valentinainna a scris:

Bună ziua! Mama a decedat în urma cu 2 ani. În 2010 mi, a lăsat un testament pe jumătate teren intravilan și parte din casa unde locuiesc din 2005.Mai am un frate. Cat trăia mama, am ajuns cu el la o înțelegere-sa renunțe la parte din casa eu sa ii dau dublu din cât i se cuvine din gradina.
Refuza sistematic sa meargă la notar. Când se împlinea un an de la decesul mamei, am făcut la notar act de accept tacid al mostenirii.
Întrebarea-pot rezolva fără el la notar? Dacă da, în temeiul cărei legi
Dacă nu, la judecătorie e obligatoriu sa dureze un an? E o casa veche si are nevoie de mai multe renovari, plus ca sunt cardiaca și o perioada asa lunga de proces nu mi, ar face bine. Exista posibilitatea de a se diminua sau deconta din costuri,? Am bani putini. Mulțumesc mult pentru răspunsuri

Rugăminte-as putea derula procesul fără sa îl chem pe fratele? Un proces împlica un efort financiar, mai ales ca refuzul lui de a participa la moștenire pana la implinirea unui an de la deces a atras după sine și acele impozite mari.
Faptul ca eu am acceptat tacid moștenirea și el nu, îmi da acest drept?
Mulțumesc frumos
valentinainna, utilizator
Ba da, puteți introduce dvs cererea de chemare în judecata, dar durata procesului va fi aceeași.