Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Buna ziua, referitor la decizia CCR de declarare ca ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Buna ziua, referitor la decizia CCR de declarare ca neconstitutionala ...

Buna ziua, referitor la decizia CCR de declarare ca neconstitutionala a retinerii CAS ptr pensii mai mari de 4000 lei, stiti cumva cum se va aplica? Se pot cere sumele retinute din ianusrie 2022 sau doar de cand a fost publicata decizia in Monitor. Stiti daca a fost publicata? Multumesc mult!
Decizia CC nr. 650/ 2022 s-a publicat in MO nr. 1262/ 15.12.2022
Efectiv, pe talonul de pensii, nu va mai aparea din luna februarie si se vor da si sumele corespunzatoare lui ianuarie 2023 si pe decembrie, incepand cu 16..12.2022.
Gasiti comunicatul CNPP aici: [ link extern ]
Multumesc mult ptr lamuriri.