Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Buna ziua, am cumparat in urma cu câteva luni un ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Buna ziua, am cumparat in urma cu câteva luni un imobil, prin ...

Buna ziua, am cumparat in urma cu câteva luni un imobil, prin credit ipotecar, Problema este ca imobilul nu are bransament definitiv la energie electrica. La momentul respectiv nu cunoateam faptul ca legea a fost modificata si dezvoltatorul treabuia sa primeasca procesul verbal de receptie a lucrarilor, numai dupa ce imobilul avea bransament definitiv la utilități.
La achiziție, nu ni s-a specificat ca locuința este racordată la energie electrica printr-un bransament de șantier, ci doar ca nu s-a emis factura si ca in momentul in care se emite, ne-o înmânează.
De la acel moment au trecut câteva luni, in prezent fiindu-ne solicitată o suma de bani lunar pt consumul de curent la prețul de persoana juridică, respectiv 1.3-1.4 lei / kw.
E acest lucru legal ? Mai pot obliga dezvoltatorul sa faca racordul definitv ?
Se poate numi înșelăciune ?
Multumesc anticipat.
Buna ziua, trebuie studiate clauzele contractuale si actele care au stat la baza contractului de vanzare-cumparare. De principiu ati putea opta pentru rezolutiune/despagubiri si/sau plangere penala.
Raspunsul este conditionat de clauzele contractual asumate