avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 693 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... buna seara , as vrea sa intreb daca pot vinde un teren ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

buna seara , as vrea sa intreb daca pot vinde un teren cu pasaport ...

buna seara ,
as vrea sa intreb daca pot vinde un teren cu pasaport (am expirat bi).sunt in italia si nu stiu cum as putea proceda.
as vrea sa stiu ce acte mi ar trebui pt vinderea terenului cumparator/vanzator. ca sa le pot pregati. va rog cine mi ar putea dare le informatii.
va multumesc anticipat.
Cel mai recent răspuns: raluk0207 , utilizator 10:08, 12 Ianuarie 2023
Pașaportul este document de călătorie.
Va puteți face act de identitate, la Ambasada sau Consulat.
BUNA ZIUA. LA CONSULAT FACE DOAR FOAIE DE DRUM SI PROCURA PT MERS I TARA DE FACU BI. MULTUMESC.
Da, se face titlul de călătorie (sau foaie de drum).
Ulterior, pe baza titlului de călătorie puteți face tot la Consulat o procura, prin care imputerniciti pe cineva din România sa va obțina carte de identitate românească. Pozele tot de acolo, le trimiteți, împreună cu procura.
multumesc, asta stiam , nu pot merge in tara din motive medicale, o seara buna
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nu trebuie sa mergeti in tara.
Va duceti la Consulat, in tara unde va aflati acum si faceti o procura, cuiva din Romania.
Trimiteti procura in Romania, impreuna cu 6 poze si cel pe care l-ati imputernicit va obtine cartea de indentitate in numele dvs.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buletin expirat strainatate dumutaadrian dumutaadrian Buna ziua,o mica problema am.Mama mea este in Italia, si i-a expirat buletinu,ar putea veni in tara sa isi reinnoiasca buletinu ,dar sa nu fie ceva probleme la ... (vezi toată discuția)
Carte de identitate expirata, calatorie in ue soringoldenkid soringoldenkid Buna seara ma numesc Sorin si as dori sa ma lamuriti intr-o problema........pe 27 ianuarie imi expira CI dar problema e ca eu sunt in Italia si pot veni acas ... (vezi toată discuția)
Acte pierdute, refacere din strainatate Muraras_1 Muraras_1 Prima data vreau sa doresc tuturor un An nou fericit si multa sanatate. Problema mea este urmatoarea: nu mai am nici un act care sa dovedeasca identitatea ... (vezi toată discuția)