avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1249 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Bună ziua! Am următoarea speță. Instanta a obligat ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Bună ziua! Am următoarea speță. Instanta a obligat pârtul ...

Bună ziua!
Am următoarea speță.
Instanta a obligat pârtul să repare prejudiciul cauzat pe cheltuiala sa, în situatia in care pârâtul nu își îndeplinește obligația, petentul poate efectua reparațiile pe cheltuiala sa după care să se îndrepte împotriva pârâtului.
Pârtul nu are niciun fel de venituri...
Pe cale penală există vreo pârghie împotriva pârâtului?
Mulțumesc.
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 13:10, 11 Ianuarie 2023
Nu prea se vede nimic penal.
Citisem ceva despre nerespectarea hotărârii judecătorești,că ar exista o latură penală sau nu este aplicabil?
Mulțumesc.

CLAUDIU LASCOSCHI a scris:

Nu prea se vede nimic penal.

În cazul dvs. nu este valabil.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Atat timp cat paratul este insolvabil,nu aveti din ce sa recuperati prejudiciul

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Sentinta penala cu suspendare, cum recuperez ? alexpetre15 alexpetre15 Cum sa procedez in cazul urmator? O sentinta definitiva condamna pe inculpat cu suspendare si anuleaza un contract. Sentinta se pune in executare, ceea ce ... (vezi toată discuția)
Se plateste taxa judiciara de timbru si timbru judiciar intr-un proces penal pe latura civila? outlander outlander Buna ziua As dori sa va intreb daca se plateste taxa judiciara de timbru si timbru judiciar intr-un proces penal pe latura civila? Multumesc anticipat! (vezi toată discuția)
recuperarea prejudiciului de la persoane care nu sunt inculpate Corina1234 Corina1234 Bună ziua! Vă rog să mă ajutati sa-mi clarific următoarele aspecte referitoare la actiunea civilă in procesul penal Se poate solicita obligarea in ... (vezi toată discuția)