Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Bună ziua! Am următoarea speță. Instanta a obligat ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Bună ziua! Am următoarea speță. Instanta a obligat pârtul ...

Bună ziua!
Am următoarea speță.
Instanta a obligat pârtul să repare prejudiciul cauzat pe cheltuiala sa, în situatia in care pârâtul nu își îndeplinește obligația, petentul poate efectua reparațiile pe cheltuiala sa după care să se îndrepte împotriva pârâtului.
Pârtul nu are niciun fel de venituri...
Pe cale penală există vreo pârghie împotriva pârâtului?
Mulțumesc.
Nu prea se vede nimic penal.
Citisem ceva despre nerespectarea hotărârii judecătorești,că ar exista o latură penală sau nu este aplicabil?
Mulțumesc.

CLAUDIU LASCOSCHI a scris:

Nu prea se vede nimic penal.

În cazul dvs. nu este valabil.
Atat timp cat paratul este insolvabil,nu aveti din ce sa recuperati prejudiciul