avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 371 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general inregistrare reevaluare pt dosar credit banca
Discuție deschisă în Contabilitate în general

inregistrare reevaluare pt dosar credit banca

Buna ziua. Am o mare nelamurire si poate ma puteti ajuta. In februarie 2007 s-a facut o evaluare a imobilizarilor ceruta de banca pt un credit. Contabila de atunci a inregistrat aceste valori in contabilitate marind valoarea contabila a imobilizarilor contul e diferente din reevaluare 105 cu valoarea respectiva. Din cate stiu aceste reevaluari nu se inreg in contabilitate decit daca sunt facute la sfarsitul anului. Mentionez ca nu a continuat amotizarea conform noilor valori contabile ci asa cum era inaite de evaluare.Patronul vrea sa vinda si valorile contabile sunt prea mari.Ce pot sa fac in situatia asta pentru a micsora aceste valori.Contabila a procedat corect cu inregistrarile si cu amortizarea ca si cind nu s-ar fi modificat valoarea lor?
Cel mai recent răspuns: RAMONICI , utilizator 13:28, 22 Ianuarie 2010
In primul rind nu s-a procedat corect la inregistrarea modif valorilor in febr 2007. Posibil sa fie considerata corecta inregistrarea numai daca raportul pe baza caruia s-au facut modificarile sa fi avut data de 31 dec 2006 si sa nu fi fost inregistrat in dec 2006, deci inreg din febr 2007 sa corecteze de fapt o eroare din dec 2006.
Pentru micsorarea acestor valori trebuie raport de reevaluare la 31 dec 2009, pe care sa-l inregistrati in dec 2009.
Notele pe care trebuie sa le faceti sunt conditionate de corectitudinea inreg din 2007, deci prima data trebuie verificat ce este cu acele inreg in febr 2007 si apoi stabilit ce trebuie facut.
inregistrarile din 2007 au fost facute in martie iar raportul de evaluare facut in februarie nu in decembrie 2006 si a marit valoarea contabila a imobilizarilor dar nu a recalculat amortizarea.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Inregistrari contabile reevaluare cladiri Silvia Dumitru Silvia Dumitru Buna ziua, 1.In dec 2010 s-a facut reevaluarea cladirilor astfel: Val ctbla 910.451 lei Val justa 1.072.735 lei rezultand o crestere de 166.031 lei.La ... (vezi toată discuția)
Reevaluare cladire avas avas Buna ziua, Am o cladire pe firma , reevaluata in noiembrie 2011. Am mers la TAXE SI IMPOZITE , ca sa inregistrez reevaluarea si mi-au zis ca reevaluarea ... (vezi toată discuția)
Tratamentul contabil pt- reevaluare cladire auricaa auricaa Buna ziua. La 31 dec. 2012 am facut reevaluarea unei cladiri. Valoarea contabila era de 13414224 lei, amortizarea cumulata 756435 lei , durata de functionare ... (vezi toată discuția)