Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... X, reclamant, castiga un proces in urma caruia paratul ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

X, reclamant, castiga un proces in urma caruia paratul Y trebuie ...

X, reclamant, castiga un proces in urma caruia paratul Y trebuie sa ii plateasca o suma de bani. In acest proces nu spune nimic despre cheltuielile de judecata. Ulterior vine cu o alta cerere de chemare in judecata pentru aceste cheltuieli. Este corect?
Cheltuielile de judecata se pot cere si pe cale separata.
Bună ziua! Cheltuielile se pot cere în cadrul procesului inițial sau pe cale separată (adica se deschide un nou dosar). În funcție de complexitatea dosarului în care a pierdut, de termene, etc, precum și prin raportare la cuantumul cheltuielilor cerute, se pot face apărari pe disproporționalitatea acestora prin raportare la volumul de muncă și dificultatea cauzei (dacă este cazul). Poate judecătorul le consideră excesive și le mai micsorează.