Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... sporuri
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

sporuri

buna ziua,
am o rugaminte imi puteti da si mie cadrul legal pentru acordarea sporului degradant civic?
va multumesc
Este una dintre minunile sistemului de salarizare ale angajatilor la stat si se regaseste numai in acordurile, statutele sau regulamentele acestora, pe care din pacate le cunosc in foarte mica masura desi sunt unul din milioanele de finantatori ai sistemului.
acest spor se regaseste si in contractele colective de munca sub denumirea de spor de rusine
este o anexa la un ordin de ministru....o sa va spun exact numarul, numai saptamana urmatoare. :)
Stiu ca este asociat "sporului pentru conditii penibile" care se regaseste in CCM-uri, dar intrebarea a fost alta iar denumirea cred ca a fost aleasa neinspirat fiindca munca, oricare ar fi ea, nu este rusinoasa.
Il gasiti si in CCM nr. 872 din 21 martie 2007 unic la nivelul ramurii de Gospodarie Comunala, Locativa si Transporturi Locale pe anii 2007-2011.
[ link extern ] .
HOTARARE NR : 735 DIN 26/06/90 (in vigoare)
privind aprobarea unor masuri de atragere, mentinere si stabilizare a persona-
lului din activitatea se salubritate si canalizare
EMITENT : GUVERN
APARUT IN MONITORUL OFICIAL : 280 DIN 09/11/92
Articol unic. - Prevederile Hotaririi Guvernului nr. 496/8.05.1990 emisa
pentru municipiul Bucuresti se extinde si la celelalte judete, inclusiv cu
completarile din anexa.

ANEXA : 1
MASURI de atragere, mentinere si stabilizare a personalului din activitatile de
salubritate si canalizare
1. Pentru munca depusa in activitatile de salubritate si canalizare ale lo-
calitatilor se acorda "spor pentru munca in conditii degradante civic" cal-
culat la salariul tarifar astfel :
a) 50% pentru muncitorii de la colectarea, transportul, neutralizarea guno-
iului si cel de la vidanjarea, intretinerea si repararea sistemelor de cana-
lizare, inclusiv soferii si mecanicii de utilaje care participa efectiv la
operatiunile din aceste activitati ;
b) 25% pentru activitatea de reparatii si intretinere recipienti, utilaje de
salubritate si autospeciale de canalizare si muncitorii care executa lucrari
de dezinsectie, dezinfectie si deratizare ;
c) 15% pentru personalul operativ si tehnic productiv care lucreaza direct
cu personalul prevazut la lit. a) si b).
2. Sporurile pentru conditii de munca deosebite - nocive sau periculoase -
si cele pentru conditii grele de munca cuvenite potrivit legii se pot acorda
concomitent, in cazul ca aceste conditii exista la acelasi loc de munca.
3. Stabilirea concreta a locurilor de munca si a meseriilor care beneficiaza
de aceste masuri se face de catre primariile judetene si a municipiului Bu-
curesti, la propunerea consiliilor de administratie ale intreprinderilor de
profil.
4. Personalul navetist prevazut la pct. 1 poate beneficia de transport gra-
tuit la si de la locul de munca.
5. Influentele financiare rezultate din aplicarea acestor masuri vor fi in-
registrate la cheltuielile generale ale intreprinderilor in cauza.