Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Trecerea de la pensie de invaliditate la pensie limita ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Trecerea de la pensie de invaliditate la pensie limita de varsta art 58 din legea 263/2010

Am lucrat cu CIM timp partial (de 4 ore/zi) pe perioada in care am beneficiat de pensie de invaliditate gr 3. Aceasta perioada lucrata se considera stagiu de cotizare pentru pensionarea pentru limita de varsta cu reducerea varstei de pensionare in baza art 58 din legea 263/2010, pentru persoanele care detin certificat de handicap accentuat permanent?
Cu alte cuvinte, la calcularea stagiului de cotizare de 2/3 din stagiul complet de cotizare, respectiv 23 ani si 4 luni se ia in considerare si stagiul de cotizare efectuat cu CIM 4 ore in perioada pensiei de invaliditate?
Multumesc.
cosmo2018, utilizator