Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna seara,detin 63% dintr-un apartament ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna seara,detin 63% dintr-un apartament semidecomandat,iar celalat ...

Buna seara,detin 63% dintr-un apartament semidecomandat,iar celalat proprietar(tata) 37%,acesta nu doreste sa il vanda sau sa il despagubesc amiabil,nici el pe mine!ce pot face ca sa il vand chiar daca nu este de acord?multumesc!
sa va judecati: veti solicita iesirea din indiviziune iar instanța va stabili o sultă de plătit.
adriandimitriu, utilizator
Ca să "îl" vindeți este necesar mai întâi să-l aveți. Dvs. aveți o cotă parte din dreptul de proprietate, nu întregul ap. (nu aveți proprietatea exclusivă).

Variantele sunt:
1. Vindeți ceea ce aveți, respectiv cota parte (dar va fi a un preț neprietenos)
2. Îl convingeți pe celălalt să vindeți împreună (la prețul corect/al pieței).
3. Faceți partajul: fie voluntar, fie judiciar (și acela care va obține atribuirea ap. la partaj o să "îl" aibă de vânzare/ va avea proprietatea exclusivă asupra ap. și va decide pe viitor dacă îl păstrează ori îl vinde etc.)
A! Și în situația aceasta (ați scris "tata") mai există și varianta să așteptați să plece la cele veșnice. (este însă riscantă, în anumite situații de viață).
romascanu, moderator