Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna ziua, lucrez ca vanzatoare de 3 luni la un ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna ziua, lucrez ca vanzatoare de 3 luni la un magazin mixt ...

Buna ziua, lucrez ca vanzatoare de 3 luni la un magazin mixt de cartier, suntem 2 fete plus din cand in cand familia sefei (administratorul ma anuntat ca vom face inventarul) la care nu va fi prezenta si colega ,pt ca este ziua ei libera am primit raspuns , la angajare nu mi sa facut niciun inventar ,mia zis ca a fost facut inainte sa vin eu si ca stie ce are in magazin ,ca oricum ultimul venit primul plecat ,mia dat de inteles ca sigur voi iesii lipsa ,nustiu de ce ca eu nu am pus mana pe nimic ,am fost corecta ,mentionez ca magazinul este impanzit de camere video + in vestiar nu aveam cum sa fur ,facturile ,intrarile si iesirile nu le facem noi.Intrebarea mea este : Nu era normal sami faca inventarul la angajare ,si nu este normal sa fim toti care am vandut produsele prezenti?
Va multumesc
FlorentinaCr, utilizator
În mod normal da, dar legal nu este stipulat nicăieri. Oricum, la magazinasele astea, angajatul plătește pierderile și lipsa de cunoștințe manageriale ale patronului. Deci, nu aveți ce sa faceți din păcate. Eu cred ca vrea sa va dea afară, conform legii, după 3 luni de probă trebuie sa va angajeze pe perioada determinata sau nedeterminata asta insemnand și alt salariu.

FlorentinaCr a scris:

Buna ziua, lucrez ca vanzatoare de 3 luni la un magazin mixt de cartier, suntem 2 fete plus din cand in cand familia sefei (administratorul ma anuntat ca vom face inventarul) la care nu va fi prezenta si colega ,pt ca este ziua ei libera am primit raspuns , la angajare nu mi sa facut niciun inventar ,mia zis ca a fost facut inainte sa vin eu si ca stie ce are in magazin ,ca oricum ultimul venit primul plecat ,mia dat de inteles ca sigur voi iesii lipsa ,nustiu de ce ca eu nu am pus mana pe nimic ,am fost corecta ,mentionez ca magazinul este impanzit de camere video + in vestiar nu aveam cum sa fur ,facturile ,intrarile si iesirile nu le facem noi.Intrebarea mea este : Nu era normal sami faca inventarul la angajare ,si nu este normal sa fim toti care am vandut produsele prezenti?
Va multumesc

Aveti si calitatea de gestionar ?
Multumesc pentru raspuns ,da aveti dreptate sigur asta vrea deoarece de ceva vreme se plange ca sunt vanzarile mici ,dar am explicat ca nu pot obliga omul sa cumpere de mai mult de cat ai permite buzunarul

Jurist74 a scris:

În mod normal da, dar legal nu este stipulat nicăieri. Oricum, la magazinasele astea, angajatul plătește pierderile și lipsa de cunoștințe manageriale ale patronului. Deci, nu aveți ce sa faceți din păcate. Eu cred ca vrea sa va dea afară, conform legii, după 3 luni de probă trebuie sa va angajeze pe perioada determinata sau nedeterminata asta insemnand și alt salariu.

FlorentinaCr a scris:

Buna ziua, lucrez ca vanzatoare de 3 luni la un magazin mixt de cartier, suntem 2 fete plus din cand in cand familia sefei (administratorul ma anuntat ca vom face inventarul) la care nu va fi prezenta si colega ,pt ca este ziua ei libera am primit raspuns , la angajare nu mi sa facut niciun inventar ,mia zis ca a fost facut inainte sa vin eu si ca stie ce are in magazin ,ca oricum ultimul venit primul plecat ,mia dat de inteles ca sigur voi iesii lipsa ,nustiu de ce ca eu nu am pus mana pe nimic ,am fost corecta ,mentionez ca magazinul este impanzit de camere video + in vestiar nu aveam cum sa fur ,facturile ,intrarile si iesirile nu le facem noi.Intrebarea mea este : Nu era normal sami faca inventarul la angajare ,si nu este normal sa fim toti care am vandut produsele prezenti?
Va multumesc

Da, in contract scrie vanzator gestionar doar ca normal stiam ca in cazul asta se face inventarul de predare la inceput apoi peste ceva timp iar inventar ,doar ca nu mi se pare normal ca ea este foarte sigura ca ies lipsa ,ceea ce eu sunt sigura ca nu ,probabil estw doar un mod mai pe ocolite de a spune pleaca ..

Cornel Vasile a scris:

Aveti si calitatea de gestionar ?

Intradevar, trebuia sa va predea gestiunea după un inventar dumneavoastră luând pe zero gestiunea.
A-ți semnat de preluare a gestiunii??
Dacă DA, atunci pierderile va vor fi imputate la amândouă dar și patronul trebuie să preia din pierdere acesta fiind și vânzător, deci și gestionar. Oricum, mie mi se pare că vrea să își scoată pierderile pe spatele dumneavoastră și sa va dea afară fără sa va plătească.

FlorentinaCr a scris:

Da, in contract scrie vanzator gestionar doar ca normal stiam ca in cazul asta se face inventarul de predare la inceput apoi peste ceva timp iar inventar ,doar ca nu mi se pare normal ca ea este foarte sigura ca ies lipsa ,ceea ce eu sunt sigura ca nu ,probabil estw doar un mod mai pe ocolite de a spune pleaca ..

Cornel Vasile a scris:

Aveti si calitatea de gestionar ?