avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 873 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... lipsa de gestiune
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

lipsa de gestiune

lucrez la un magazin mixt ca vinzator,cca.1-an de zile.dupa inventarul facut de un an de zile,a aparut o lipsa in gestiune,aprox.11000 de ron.nu am furat nimic,dar patronul ma ameninta ca ma da la judecata,daca nu-l platesc inapoi lipsa.as vrea sa stiu,ce pedeapsa pot primi in cel mai rau caz,daca ajung acolo,si nu-mi pot dovedi nevinovatia, pot fi condamnat...?
Cel mai recent răspuns: Carmen Muraru , Avocat 11:29, 19 Februarie 2010
Incercati si recalculati listele de inventar, se mai pot strecura si greseli.
Analizati-va obligatiile si raspunderile ce va revin Dvs. personal prin Fisa Postului ca angajat - vanzator, prin Regulamentul de Ordine Interioara, etc..
Aveti Dvs. personal si gestiunea marfurilor ?
Aveti Dvs. personal raspunderi de gestionar ?
Cine primeste marfa si o introduce in magazie (gestiune) respectiv cine face PV de receptie, NIR, etc.
Cine a facut ultimul control de verificare a gestiunii ?
Ce marfuri lipsesc ?
Au trecut ele prin casa Dvs. ?
Dupa ce analizati situatia puteti discuta cu patronul daca este raspunderea Dvs. personala sau nu.
Pentru a fi invinuit de ceva, trebuie sa existe o fapta culpabila, executata de Dvs. personal, cu incalcarea cu intentie a unor prevederi explicite din FP sau ROI.
Cu stima,
Ultima modificare: Vineri, 19 Februarie 2010
legalmgm, utilizator
e posibil sa te dea afara sau sa-ti faca plangere penala.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Incadrare eronata - consecinte? ecaeca ecaeca Buna seara. Lucrez la un magazin alimentar al carui inventar in urma stocului a iesit cu o lipsa imensa.Functia pe care o ocup este de lucrator -gestionar desi ... (vezi toată discuția)
Buna ziua, lucrez ca vanzatoare de 3 luni la un magazin mixt ... FlorentinaCr FlorentinaCr Buna ziua, lucrez ca vanzatoare de 3 luni la un magazin mixt de cartier, suntem 2 fete plus din cand in cand familia sefei (administratorul ma anuntat ca vom ... (vezi toată discuția)
Inventar in lipsa gestionarului vbebis@yahoo.com vbebis@yahoo.com Sunt gestionar la o sc. Am fost chemat telefonic la un inventar inopinat dar in acel moment ma aflam deja in provincie, a doua zi fiind liber. M-am prezentat ... (vezi toată discuția)