Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... lipsa de gestiune
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

lipsa de gestiune

lucrez la un magazin mixt ca vinzator,cca.1-an de zile.dupa inventarul facut de un an de zile,a aparut o lipsa in gestiune,aprox.11000 de ron.nu am furat nimic,dar patronul ma ameninta ca ma da la judecata,daca nu-l platesc inapoi lipsa.as vrea sa stiu,ce pedeapsa pot primi in cel mai rau caz,daca ajung acolo,si nu-mi pot dovedi nevinovatia, pot fi condamnat...?
Incercati si recalculati listele de inventar, se mai pot strecura si greseli.
Analizati-va obligatiile si raspunderile ce va revin Dvs. personal prin Fisa Postului ca angajat - vanzator, prin Regulamentul de Ordine Interioara, etc..
Aveti Dvs. personal si gestiunea marfurilor ?
Aveti Dvs. personal raspunderi de gestionar ?
Cine primeste marfa si o introduce in magazie (gestiune) respectiv cine face PV de receptie, NIR, etc.
Cine a facut ultimul control de verificare a gestiunii ?
Ce marfuri lipsesc ?
Au trecut ele prin casa Dvs. ?
Dupa ce analizati situatia puteti discuta cu patronul daca este raspunderea Dvs. personala sau nu.
Pentru a fi invinuit de ceva, trebuie sa existe o fapta culpabila, executata de Dvs. personal, cu incalcarea cu intentie a unor prevederi explicite din FP sau ROI.
Cu stima,
legalmgm, utilizator
e posibil sa te dea afara sau sa-ti faca plangere penala.