Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... carnet de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

carnet de munca

Am un angajat caruia i-am prelungit durata contractului de munca cu inca 2 luni. cum notez in carnetul de munca la rubrica "mutatia intervenita" PRELUNGIT CONTRACT DE MUNCA PE DURATA DETERMINATA ?
elyababau, utilizator
elyababau a scris:

Codul muncii face referire numai la durata maxima pe care poate fi incadrata in munca o persoana cu un cim pe durata determinata 18 luni PARCA ci nu 24 .

Durata maxima este de 24 luni, cf art. 82 din Codul muncii.
Am o intrebare: cand inregistrez in cartea de munca actul aditional prin care s-a agreat prelungirea cu inca 6 luni a unui CIM pe durata determinta de 3 luni ? In urmatoarea zi dupa expirarea CIM pe 3 luni? Adica daca CIM e incheiat in perioada 01.01. - 31.03 eu inregistrez actul aditional de prelungire in data de 01.04 sau cum?
Actul aditional trebuie sa-si produca efecte de la data de 31.03., intrucat pana la acea data era incheiat c.i.m.