avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1638 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Bună ziua.În 17 august 2022 am împlinit 65 ani . ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Bună ziua.În 17 august 2022 am împlinit 65 ani . În aceiași ...

Bună ziua.În 17 august 2022 am împlinit 65 ani . În aceiași zi am depus dosarul de pensionare la casa de pensii Timișoara.Am mai lucrat până la 1 noiembrie zi în care mi sa făcut lichidarea.Cu o săptămână înainte de a face lichidarea am primit decizia de pensie cu suma de 1386 lei . În ianuarie 2023 pensia a venit cu o mărire de 12.5% adică o valoare de 1560 lei. Doresc să menționez că nu am primit ajutorul de stat de 800 lei care se dau în două tranșe pe anul în curs și nici card pentru cei 250 lei la două luni.Unde pot să mă adresez pentru aceste drepturi deoarece casa de pensii spun că nu primesc deoarece am avut acele venituri de salariu și de lichidare din 2022 .Mulțumesc. EVENTUAL DACĂ POT CONTACTA PE CINEVA CARE SĂ MĂ AJUTE
Ultima modificare: Sâmbătă, 14 Ianuarie 2023
Manuela Rășină, administrator
Cel mai recent răspuns: timisoara viorel , utilizator 11:44, 18 Februarie 2023
Bună ziua. Doamna Manuela Rășină (administrator),pot primi un răspuns la întrebarea pusă ?Am înțeles că sunt mai multe persoane în aceiași situație în care sunt și eu. Mulțumesc .

timisoara viorel a scris:

Bună ziua.În 17 august 2022 am împlinit 65 ani . În aceiași zi am depus dosarul de pensionare la casa de pensii Timișoara.Am mai lucrat până la 1 noiembrie zi în care mi sa făcut lichidarea.Cu o săptămână înainte de a face lichidarea am primit decizia de pensie cu suma de 1386 lei . În ianuarie 2023 pensia a venit cu o mărire de 12.5% adică o valoare de 1560 lei. Doresc să menționez că NU am primit ajutorul de stat de 800 lei care se dau în două tranșe pe anul în curs .Unde pot să mă adresez pentru aceste drepturi deoarece casa de pensii spun că nu primesc deoarece am avut acele venituri de salariu și de lichidare din 2022 .Mulțumesc. EVENTUAL DACĂ POT CONTACTA PE CINEVA CARE SĂ MĂ AJUTE ÎN ACEASTĂ PROBLEMĂ mă poate contacta la nr. 0727284850

Ultima modificare: Sâmbătă, 18 Februarie 2023
timisoara viorel, utilizator
???
Ultima modificare: Sâmbătă, 18 Februarie 2023
timisoara viorel, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Voucer social 250 lei / 2023 suspendat pe motiv de venit castig din loto 88 lei / din 2022 carmevera carmevera Buna ziua , am o pensie de 1696 , pt ca nu am primit voucerul de 250 de lei, am intrebat la casa de pensii care e situatia. De la ANAF mi s-a comunicat ca am ... (vezi toată discuția)
Buna seara. am o rugăminte. sunt pensionat anticipat și primesc ... EuElena67 EuElena67 Buna seara. Am o rugăminte. Sunt pensionata anticipat și primesc suma de 1667. Am dreptul la card social? Va mulțumesc anticipat. (vezi toată discuția)
De cand se plateste pensia integrala ionplesa ionplesa Am iesit la pensie anticipat la 63 de ani cu pensia redusa cu circa 10%. In august 2021 am implinit 65 de ani, dar pensia primita in septembrie 2021 a fost ... (vezi toată discuția)