avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 485 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... partaj
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

partaj

In ce conditii se poatea face un partaj in functie de veniturile sotilor?
(raportul sot/sotie fiind cca. 3 / 1 )
Bunurile dobandite inainte de casatorie (prin sentinta definitiva de partaj cu prima sotie) se impart din nou ?
Un imobil care a fost finalizat ( ca si constructie )inainte de data casatoriei, iar in perioada casatoriei s-au facut doar amenajari interioare cum se imparte( imobilul a fost mentionat si-n primul partaj cu prima sotie)
Cel mai recent răspuns: Roxana alina Stancu , Avocat 11:51, 8 Februarie 2010
buna ziua!
bunurile pe care le-ati dobandit in urma partajului cu prima sotie-sunt bunuri proprii.
la acest momemnt din ce spuneti dvs se poate retine un dr de creanta asupra imbunatatirilor aduse.
Actuala sotie are doar drept de creanta asupra imbunatatirilor aduse.
Celelalte bunuri obtinute in urma unui partaj anterior cu alta sotie,au regimul de bunuri proprii,deci nu intra in masa de impartit in acest partaj
Draga Ioana,
multumesc de raspuns,
As mai avea o intrebare : Exista in lege stipulat ca dupa o anumita perioada de timp ( ex. 5 ani) toate bunurile proprii devin bunuri comune cu sotia? Si ca acestea se impart in egalitate in cazul partajului?si ar mai fi:
In ce conditii se poatea face un partaj in functie de veniturile sotilor?
(raportul sot/sotie fiind cca. 3 / 1 )

buna ziua!
nu exista in codul familiei o astfel de prevedere.
ART. 30
Bunurile dobîndite în timpul căsătoriei, de oricare dintre soţi, sînt, de la data dobîndirii lor, bunuri comune ale soţilor.
Orice convenţie contrară este nulă.
Calitatea de bun comun nu trebuie să fie dovedită.
ART. 31
Nu sînt bunuri comune, ci bunuri proprii ale fiecărui soţ:
a) bunurile dobîndite înainte de încheierea căsătoriei;
b) bunurile dobîndite în timpul căsătoriei prin moştenire, legat sau donaţie, afară numai dacă dispunătorul a prevăzut că ele vor fi comune;
e) bunurile de uz personal şi cele destinate exercitării profesiunii unuia dintre soţi;
d) bunurile dobîndite cu titlu de premiu sau recompensă, manuscrisele ştiinţifice sau literare, schiţele şi proiectele artistice, proiectele de investiţii şi inovaţii, precum şi alte asemenea bunuri;
e) indemnitatea de asigurare sau despăgubirea pentru pagube pricinuite persoanei;
f) valoarea care reprezintă şi înlocuieşte un bun propriu sau bunul în care a trecut această valoare.
cea de-a doua sotie va avea doar un drept de creanta in ceea ce priveste imbuntatirile imobilului, facute in perioada casatoriei.

Alte discuții în legătură

Partaj divort juna juna am divortat dupa 16 ani de casatorie. as dori sa stiu cum se imparte casa in care am locuit impreuna, pe care eu am dobindit-o inainte de casatorie.multumesc (vezi toată discuția)
Bun dobandit in afara casatoriei alma sofia alma sofia Buna seara.Va rog sa-mi spuneti daca un apartament dobandit inainte de casatorie se imparte in cazul unui divort dupa 10 ani de casatorie.Ce trebuie facut in ... (vezi toată discuția)
Partaj lulita lulita in timpul casatoriei ,mai exact laun an si ceva fostul meu sot a dobandit prin act de mostenire casa in care locuim,casa la care am facut ff multe ... (vezi toată discuția)