avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1747 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... partaj
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

partaj

in timpul casatoriei ,mai exact laun an si ceva fostul meu sot a dobandit prin act de mostenire casa in care locuim,casa la care am facut ff multe imbunatatiri,am divortat dupa 18 ani de casnicie ,am vreo sansa sa primesc ceva din aceasta casa in urma unui partaj?
Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 22:06, 12 Februarie 2010
Nu sunt bunuri comune, ci bunuri proprii ale fiecarui sot:
a) bunurile dobandite inainte de incheierea casatoriei;
b) bunurile dobandite in timpul casatoriei prin mostenire, legat sau donatie, afara numai daca dispunatorul a prevazut ca ele vor fi comune;
c) bunurile de uz personal si cele destinate exercitarii profesiei unuia dintre soti;
d) bunurile dobandite cu titlu de premiu sau recompensa, manuscrisele stiintifice sau literare, schitele si proiectele artistice, proiectele de inventii si inovatii, precum si alte asemenea bunuri;
e) indemnitatea de asigurare sau despagubire pentru pagube pricinuite persoanei;
f) valoarea care reprezinta si inlocuieste un bun propriu sau bunul in care a trecut aceasta valoare.
Asadar,locuinta este un bun propriu al sotului dvs.asupra caruia nu aveti nici un drept.
Insa asupra imbunatarilor aduse aveti un drept de creanta.
Ultima modificare: Vineri, 12 Februarie 2010
luiza2008, utilizator
parerea mea este ca aveti doar un drept de creanta referitor la imbunatatiri
nu aveti nici un drept asupra imobilului. aveti in schim un drept de creanta asupra sumelor aduse ca aport la imbunatatirile facute la imobil de-a lungul timpului
Da, aveti dreptul la banii pe care i-ati investit.
Incercati sa analizati daca se merita si mergeti sa consultati un avocat cu inscrisurile pe care le aveti.
Sa va ganditi si daca aveti martori.

avocat Claudiu Lascoschi

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Partaj bunuri comune mocutzy27 mocutzy27 buna ziua! un imobil dobandit in timpul casatoriei nu mai poate fi considerat bun comun in anumite situatii? daca da va rog sa mi enumerati si mie ... (vezi toată discuția)
Salut adriancta adriancta daca am avutcasa inainte de casatorie si sunt casatorit de 6 uni ,si vrau sa dvortez are si partenerul dreptul la locuinta???? (vezi toată discuția)
Mostenire mariaadelina mariaadelina buna ziua.sunt casatorita si an timpul casatoriei am cumparat o garsoniera pe numele meu cu banii pe care i-am primit eu an urma succesiunii dupa tatal ... (vezi toată discuția)