Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Accident cu victima suspendare permis
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Accident cu victima suspendare permis

Am produs un accident cu victima prin neacordare prioritate pe trecerea de pietoni, victima 40 zile de ingrijire medicala. Data accident decembrie 2021 pana la finalizarea dosarului codul rutier a fost modificat feb 2021 in sensul ca la data faptei sanctiunea era de 90 zile suspendare drept conducere si acum codul rutier prevede 180 zile suspendare intrebarea este legal trebuie sa primesc 90 zile cu data faptei ori 180 zile suspendare cu data clasari dosarului de catre procuror. Sentinta pe care am primit-o e de 180 atat prevede actualul cod rutier doresc sa stiu daca e corecta ori trebue sa depun contestatie.Ceva sfaturi multumesc.
Valentin_v, utilizator
Nu puteti depune contestatie, pentru ca nu se incheie PV de contraventie, ci e o decizie a politiei. Daca doriti, va angajati un avocat si dati acel/acei functionar/functionari publici care semneaza, la instantele de contencios administrativ. Art. 15 din constitutie prevede neretroactivitatea legii.
Legea cum prevede ? daca eu stau in cercetare penala 2 ani o sa primesc pedeapsa prevazuta la momentul cand este fapta ori cand este finalizat dosarul ? legile se schimba poate din luna in luna.
Nu știu despre ce lege vorbiți. Ați scris doar de suspendare permis 180 de zile și v-am răspuns. Nu puteți depune contestație, doar să dați în judecată funcționarul public respectiv și să cereți despăgubiri. În plus trebuie și să dați și promovați testul 13/15.Altfel vor fi 210 zile.
latka, utilizator
Suspendarea se face pe baza unei legi nimic nu e aleatoriu si ma supun acesteia, problema mea este si repet se aplica legea de la data savarsiri faptei ori legea prevazuta dupa finalizare cercetarilor penale care poate fi destul de inaintata si poate fi schimbata intre timp fapt care sa intimplat si in cazul meu.
Se aplică ce decide poliția. Dacă nu sunteți de acord, v-am explicat, nu aveți decât să dați în judecată funcționarul public la instantele de contencios administrativ, pentru nerespectarea art. 15 din constituție și să cereți despăgubiri. Ce e atât de greu de priceput?