Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Trecere pensie pe card bancar .
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Trecere pensie pe card bancar .

Buna , care este procedura pentru a-i trece mamei mele pensia pentru limita de varsta si indemnizatia vaduva veteran de razboi pe card ? Mama este internata de curand intr-un camin de ingrijire batrani ( locuiam impreuna si pe altcineva nu avem ) si inainte de o interna in camin am facut o procura notariala pentru a-i putea incasa eu pensia + indemnizatia care veneau impreuna aduse de postas pe doua taloane CNPP ! Cu deplasarea notarului la domiciliu , mama este nedeplasabila . Exista insa posibilitatea ca sa lipsesc si eu de acasa cand vine pensia ! Chiar pentru o perioada mai lunga ! Mi s-a sugerat trecerea pe card ! Mama nu are cont bancar ! Cum procedez ? Multumesc !
sorineldobre, utilizator
Cu o procura notariala ii deschideti un cont la o Banca preferata. Conturile curente au card atasat.
Apoi, faceti cerere la Casa de pensii sa se vireze in cont, indicand numarul contului. Duceti hartia de la Banca cu nr de cont.
Notarul sa mentioneze ambele situatii pentru care aveti nevoie de procura.
Mulțumesc.!

8743 a scris:

Cu o procura notariala ii deschideti un cont la o Banca preferata. Conturile curente au card atasat.
Apoi, faceti cerere la Casa de pensii sa se vireze in cont, indicand numarul contului. Duceti hartia de la Banca cu nr de cont.
Notarul sa mentioneze ambele situatii pentru care aveti nevoie de procura.