Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... PFA in domeniul ridesharing (Bolt)
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

PFA in domeniul ridesharing (Bolt)

Buna ziua,
Am deschis un PFA in domeniul ridesharing (Bolt) cod CAEN 4939 - Alte transporturi terestre de calatori n.c.a.
Am achizitionat semnatura electronica .
Intrebarea mea ar fi : Cum procedez sa inregistrez acest PFA cu TVA intracomunitar si dupa ce il inregistrez ce declaratii o sa fiu nevoit sa depun la ANAF .
V-a multumesc !
george-neagu, moderator
depuneti Declaratia 700 ca sa va luati cod de TVA intracomunitar . Completati asa ca in poza la B VI [ link extern ]

apoi in luna cand aveti factura de la Bolt pt comsion depuneti Declaratia 390 si 301 pt plata TVA in Romania,
Multumesc mult
Inca o intrebare daca se poate, tva ul pe care il platesc pentru comisionul de 25 la suta pe care il retrage boltul nu este luat in considerare ca si achizitie de servicii intracomunitare? Si sa bifez si casuta numarul 4 din declaratia 700 ?
Va multumesc petru timpul acordat
ba da ca si achizitie intracomunitara de servicii dar pt ca nu aveti cod de TVA national doar intracomunitar va trebui sa achitati acel TVA in Romania prin D301 (19% la factura de comision ) .

Punctul 3 trebuie nu 2 . ( 3 e pentru achiztia ( primirea ) de servicii ) .
4 e pentru achizitii de bunuri

Am inteles, multumesc pentru raspunsuri