avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1022 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Tva-ul este deductibil?
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Tva-ul este deductibil?

Important


firma cod activitate transport rutier de marfuri cod caen 4941
prezinta factura combustibil cu bon fiscal, si alte facturi cu plati banca ,are foaie parcurs pt factura platita prin banca iar la factura platita chas nu are foaie de parcurs.
intrebare la factura platita chas tva este deductibil daca are factura
Ultima modificare: Luni, 16 Ianuarie 2023
george-neagu, moderator
Cel mai recent răspuns: bulzanv , utilizator 19:15, 16 Ianuarie 2023
da sigur daca e vehicul rutier motorizate având o masă totală maximă autorizată care depășește 3.500 kg sau mai mult de 9 scaune, inclusiv scaunul șoferului.
firma face transport marfuri rutiere cu tirul pe factura este trecut numele delegatului,date din buletin ,numarul tirului
factura nu este semnata de primitor si are valoare de 4300 lei,factura cuprinde tva dar bonul fiscal doar valoarea fara
denumirea produsului ,si tva,,am voie sa deduc tva si cit? multumesc

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Foaie de parcurs felisana felisana Avem la firma angajat un inginer. Firma i-a acordat acestuia o masina pentru a veni si pleca de la lucru. O data la 3 zile mai merge pe la 2-3 firme pentru a ... (vezi toată discuția)
Deducere cheltuiala benzina? laurr29 laurr29 Buna ziua. Am un magazin second hand si constat cu stupoare ca nu-mi pot deduce cheltuielile cu benzina pt o masina cu remorca ce as folosi-o exclusiv la adus ... (vezi toată discuția)
Deducere cheltuiala cu itp la masina pe firma NNorbert NNorbert Buna ziua Avem o masina pe firma la care deduc 50% din combustibil, intrebarea mea ar fi cum se contabilizeaza daca s-a facut ITP-ul pentru masina ... (vezi toată discuția)