avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 384 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Dosar de distrugere - am un dosar de distrugere la ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Dosar de distrugere - am un dosar de distrugere la postul de politie de 4 ani, încă ...

Am un dosar de distrugere la postul de politie de 4 ani,încă nu a ajuns pe masa procurorului, dacă mai trece un an ,se prescrie?
Depinde de incadrare.
Lăsați lucrurile asa.
Daca va cheamă la poliție va puteți angaja avocat și poate scăpați.
Avocatul poate depune cereri, etc...

Prescripția răspunderii penale se calculează de avocat exact precum o face judecătorul cu dosarul în fata și nu pe bănuieli.
Este necesara încadrarea juridica sau schimbarea încadrării juridice care se poate face și în fata instanței.

Scris din București 2023
Este vorba de masina mea,mi-a distrus-o un idiot!

CLAUDIU LASCOSCHI a scris:

Lăsați lucrurile asa.
Daca va cheamă la poliție va puteți angaja avocat și poate scăpați.
Avocatul poate depune cereri, etc...

Prescripția răspunderii penale se calculează de avocat exact precum o face judecătorul cu dosarul în fata și nu pe bănuieli.
Este necesara încadrarea juridica sau schimbarea încadrării juridice care se poate face și în fata instanței.

Scris din București 2023

În acest caz trebuie urgentat.
Era mai bine sa fi deschis și un proces civil dar acum ati depășit termenul și doar în penal se mai poate rezolva.
Ultima modificare: Vineri, 20 Ianuarie 2023
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat

Care este termenul legal pentru un proces în civil?

CLAUDIU LASCOSCHI a scris:

În acest caz trebuie urgentat.
Era mai bine sa fi deschis și un proces civil dar acum ati depășit termenul și doar în penal se mai poate rezolva.

Alte discuții în legătură

Omor izabela_wt izabela_wt Buna ziua. Unchiul meu a fost omorat de curand, de doi oameni, un adult si un minor. L-au urmarit pana acasa si au inceput sa-l bata, sarind cu picioarelt pe ... (vezi toată discuția)
Buna ziua! la calculul termenelor de prescriptie a raspunderii ... Mihail Adrian Mihail Adrian Buna ziua! La calculul termenelor de prescriptie a raspunderii penale se iau in calcul limitele pedepsei majorate ca urmare a unei circumstante ... (vezi toată discuția)
Falsul si uzul de fals se prescriu ? comerciantu comerciantu uzul de fals sub semnatura privata se prescrie in termen de 3 ani? conform art 122 CP?Daca au trecut 2 ani si5-6 luni ce cai as avea pentru a impiedica ... (vezi toată discuția)