Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Dosar de distrugere - am un dosar de distrugere la ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Dosar de distrugere - am un dosar de distrugere la postul de politie de 4 ani, încă ...

Am un dosar de distrugere la postul de politie de 4 ani,încă nu a ajuns pe masa procurorului, dacă mai trece un an ,se prescrie?
Depinde de incadrare.
Lăsați lucrurile asa.
Daca va cheamă la poliție va puteți angaja avocat și poate scăpați.
Avocatul poate depune cereri, etc...

Prescripția răspunderii penale se calculează de avocat exact precum o face judecătorul cu dosarul în fata și nu pe bănuieli.
Este necesara încadrarea juridica sau schimbarea încadrării juridice care se poate face și în fata instanței.

Scris din București 2023
Este vorba de masina mea,mi-a distrus-o un idiot!

CLAUDIU LASCOSCHI a scris:

Lăsați lucrurile asa.
Daca va cheamă la poliție va puteți angaja avocat și poate scăpați.
Avocatul poate depune cereri, etc...

Prescripția răspunderii penale se calculează de avocat exact precum o face judecătorul cu dosarul în fata și nu pe bănuieli.
Este necesara încadrarea juridica sau schimbarea încadrării juridice care se poate face și în fata instanței.

Scris din București 2023

În acest caz trebuie urgentat.
Era mai bine sa fi deschis și un proces civil dar acum ati depășit termenul și doar în penal se mai poate rezolva.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat

Care este termenul legal pentru un proces în civil?

CLAUDIU LASCOSCHI a scris:

În acest caz trebuie urgentat.
Era mai bine sa fi deschis și un proces civil dar acum ati depășit termenul și doar în penal se mai poate rezolva.