avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 497 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Declaratia unica pentru venit din chiriere
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Declaratia unica pentru venit din chiriere

Bună ziua.Eu și soțul meu deținem un apartament dat în chirie. Am trei întrebări: la completarea declarației unice, ce trebuie să bifez: sistem real sau cote forfetare?Pot trece la sistem real? Am înțeles că în acest caz poți beneficia de niște deduceri! Ce implică aceasta opțiune? Și a doua intrebare: am înregistrat contractele de închiriere atât eu cât și soțul, la venitul net cât completez? Suma totală a chiriei sau doar câte 50% pentru fiecare? Mulțumesc frumos!
Ultima modificare: Marți, 17 Ianuarie 2023
george-neagu, moderator

Alte discuții în legătură

Completare declaratie 220 neluchiru neluchiru Am inchiriat un apartament pe o perioada de 2 ani , incepand cu data de 1.03 si am cateva nelamuriri in legatura cu completarea declaratiei 220, astfel: -la ... (vezi toată discuția)
Declartii pfa analici analici Buna ziua la un cabinet notarial (PFA) ce declaratii trebuie sa depun pana pe 25 mai? Am inteles ca declartia 200 dar nu stiu sa o completez (am citit dar nu ... (vezi toată discuția)