Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Declaratia unica pentru venit din chiriere
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Declaratia unica pentru venit din chiriere

Bună ziua.Eu și soțul meu deținem un apartament dat în chirie. Am trei întrebări: la completarea declarației unice, ce trebuie să bifez: sistem real sau cote forfetare?Pot trece la sistem real? Am înțeles că în acest caz poți beneficia de niște deduceri! Ce implică aceasta opțiune? Și a doua intrebare: am înregistrat contractele de închiriere atât eu cât și soțul, la venitul net cât completez? Suma totală a chiriei sau doar câte 50% pentru fiecare? Mulțumesc frumos!
george-neagu, moderator