Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua .Intrebare.Stie cineva cum se poate obtine ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua .Intrebare.Stie cineva cum se poate obtine de la primarie ...

Buna ziua .Intrebare.Stie cineva cum se poate obtine de la primarie o autorizatie de desfintare pentru un gard ,cand terenul nu este intabulat.
Este obligatorie autorizaţia de desfiintare a constructiei, potrivit art. 1 din Legea nr.50/1991:
Art. 1. - (1) Executarea lucrarilor de constructii este permisa numai pe baza unei autorizatii de construire sau de desfiintare. Autorizatia de construire sau de desfiintare se emite la solicitarea detinatorului titlului de proprietate asupra unui imobil - teren si/sau constructii - ori a altui act care confera dreptul de construire sau de desfiintare, in conditiile prezentei legi.

Nu este obligatoriu sa fie intabulata
Solitati oficial la serviciul urbanism din primaria teritoriala eliberare autorizatie desfiintare constructie neautorizata

Multumesc pentru raspuns .vreau sa intreb daca este o cerere tip pentru aceasta solicitare si cam ce documente ar trebui ataste la cerere.