Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Impunere ANAF PFA
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Impunere ANAF PFA

Buna ziua. Am o problema cu un PFA .
Am PFA în domeniu ride sharingului Bolt Uber.
În urma controlului Anaf mi au tăiat cheltuieli + mi au pus 50% doar motorina si mi sa pus o decizie de impunere de 26.000+ probabil dobânzi, nu știu exact suma totala LEI pentru 2020 si 2021 .
Ce varianta am daca nu am cum sa plătesc suma asta si nici nu as vrea . E un abuz ordinar din partea anafului . Cu prima ocazie o sa plec din tara asta de rahat unde statu te jupoaie de viu . În loc sa ajute tinerii, ii nenorocesc .
Eu n am strâns 26.000 lei la cat s au scumpit toate si ei ma pun sa le plătesc obligații ca am depășit plafon , eu defapt nu l am depășit, dar au făcut ei în asa fel sa il depășesc.
Dacă va considerați nedreptățit, puteți sa contestați procesul verbal de control, dacă va aflați în termenul legal. Aici poate ar fi indicat sa apelați la un contabil căruia sa-ii prezentați actele contabile pentru aceasta perioada supusa controlului și care sa va întocmească în scris susținerea contestației.
Acum cu neplata, pentru ca nu vreți sau nu puteți, se poate ajunge pana la executări silite.
Multumesc. O sa depun contestație.

george-neagu a scris:

Dacă va considerați nedreptățit, puteți sa contestați procesul verbal de control, dacă va aflați în termenul legal. Aici poate ar fi indicat sa apelați la un contabil căruia sa-ii prezentați actele contabile pentru aceasta perioada supusa controlului și care sa va întocmească în scris susținerea contestației.
Acum cu neplata, pentru ca nu vreți sau nu puteți, se poate ajunge pana la executări silite.