avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 942 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Impunere ANAF PFA
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Impunere ANAF PFA

Buna ziua. Am o problema cu un PFA .
Am PFA în domeniu ride sharingului Bolt Uber.
În urma controlului Anaf mi au tăiat cheltuieli + mi au pus 50% doar motorina si mi sa pus o decizie de impunere de 26.000+ probabil dobânzi, nu știu exact suma totala LEI pentru 2020 si 2021 .
Ce varianta am daca nu am cum sa plătesc suma asta si nici nu as vrea . E un abuz ordinar din partea anafului . Cu prima ocazie o sa plec din tara asta de rahat unde statu te jupoaie de viu . În loc sa ajute tinerii, ii nenorocesc .
Eu n am strâns 26.000 lei la cat s au scumpit toate si ei ma pun sa le plătesc obligații ca am depășit plafon , eu defapt nu l am depășit, dar au făcut ei în asa fel sa il depășesc.
Cel mai recent răspuns: MarianG111 , utilizator 11:20, 22 Ianuarie 2023
Dacă va considerați nedreptățit, puteți sa contestați procesul verbal de control, dacă va aflați în termenul legal. Aici poate ar fi indicat sa apelați la un contabil căruia sa-ii prezentați actele contabile pentru aceasta perioada supusa controlului și care sa va întocmească în scris susținerea contestației.
Acum cu neplata, pentru ca nu vreți sau nu puteți, se poate ajunge pana la executări silite.
Multumesc. O sa depun contestație.

george-neagu a scris:

Dacă va considerați nedreptățit, puteți sa contestați procesul verbal de control, dacă va aflați în termenul legal. Aici poate ar fi indicat sa apelați la un contabil căruia sa-ii prezentați actele contabile pentru aceasta perioada supusa controlului și care sa va întocmească în scris susținerea contestației.
Acum cu neplata, pentru ca nu vreți sau nu puteți, se poate ajunge pana la executări silite.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cum pot sa mai reduc din suma care o am de plata? LuciStoica LuciStoica Sunt un PFA pe producător agricol.....nu am obligația să inregistrez țin contabilitatea și tot odată ne având multe obligații nu mi.am strâns nici un ... (vezi toată discuția)
Tva nedeclarat la timp si poprire suma alexdp alexdp Buna ziua, In anul 2012 am fost platitor de TVA trimestrial iar in anul 2013 in luna ianuarie am avut plati intracomunitare(bonuri motorina,facturi reparatie ... (vezi toată discuția)
Tva 088 situatie andyn andyn Buna ziua, am o situatie. Am deschis o firma in noiembrie anul trecut si dupa ce am strans toate documentele pentru 088 timp de 2 saptamani, am depus dosarul ... (vezi toată discuția)