Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... concurenta neloiala....
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

concurenta neloiala....

Stimatii mei , administrez o firma care poarta numele de "xxx" inregistrata la OSIM, si care are ceva vechime...sa zicem peste 10 ani . Constat cu stupoare, cu putina vreme in urma, ca mai apare pe piata locala, o alta firma care poarta numele de "xxx y " , bineinteles, producand confuzie in randul consumatorilor ! Avand in vedere prevederile Legii 11/1991 ... cat de legala este aceasta " coincidenta" ? In ce masura il pot trage de " atentie" pe administratorul acelei firme?Pot sa-l determin sa skimbe dneumirea firmei ?
Aceeasi, utilizator
sa inteleg ca denumirea firmei o aveti si ca marca inregistrata la OSIM?
Daca da, si daca cealalta firma cu aceeasi denumire va concureaza pe clasele marcii pe care o aveti inregistrata puteti introduce actiune in justitie conform legii marcilor (vedeti pe site-ul osim.ro aceasta lege).
Ca o informatie generala pentru ei care vor sa se fereasca de astfel de situatii pot cere ORC ca denumirea societatii lor sa fie unica la nivel national. Exista ceva taxe in plus de plata, dar pt. unii poate merita.
In practica, societatea la care lucrez eu are astfel de nume "preferenial" ca sa ii spun asa. O societate de prin Buzau a fost inregistrata cu acelasi nume, din neatentia unui functionar. Situatia s-a rezolvat ca acea societate din Buzau a trebuit sa isi schimbe numele. :)