Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Impozite si taxe locale
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Impozite si taxe locale

Speta : impozite pe cladiri calculate retroactiv din 2016 pana in 2022 inclusiv, pentru cladiri cu destinatie mixta , pentru care nu s-a depus raport de evaluare si declaratie, deoarece organul fiscal nu a instiintat contribuabilul conform art. 7 cod proc. fiscala . S-A CALCULAT CONFORM art 458 in vigoare in fiecre an fiscal , netinindu-se cont ca art 459 a fost modificat in anul 2020 cu aplicare din 2021. Nici macar pe anii fiscali 2021 si 2022 nu s-a tinut cont de art 459 modificat . Este decizia de impunere intocmita legal ? cum se calculeaza ? conform legii in vigoare la data emiterii deciziei sau asa cum a procedat organul fiscal ? Va rog doar raspunsuri bazate pe art. din lege . nu pareri personale , morale sau de alt gen . multumesc !
~ Conținut șters la cerere ~