Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Contract intre propriul PFI si ONG
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Contract intre propriul PFI si ONG

Buna ziua!

Pot avea un contract de prestari servicii intre propriul cabinet de psihologie - ca prestator, si un ONG - ca beneficiar (in cadrul caruia as avea calitatea de presedinte) ?

Mulțumesc!
Da. Contractul chiar dacă va fi semnat de către un membru al comitetului director împuternicit pentru astra prin decizie, va fi în prealabil aprobat de comitet.
În cel mai bun caz, la acest vot de aprobare, va puteți declara abținerea de a vota, ca fiind persoana direct interesata.
george-neagu, moderator
Mulțumesc pentru raspuns!

Comitetul director va fi pentru inceput format din cei 3 membrii fondatori. Ințeleg ca pot face o imputernicire pentru o alta persoana din comitet ca sa semneze acest contract,chiar daca in general eu ca si presedinte sunt persoana care semneaza actele?

george-neagu a scris:

Da. Contractul chiar dacă va fi semnat de către un membru al comitetului director împuternicit pentru astra prin decizie, va fi în prealabil aprobat de comitet.
În cel mai bun caz, la acest vot de aprobare, va puteți declara abținerea de a vota, ca fiind persoana direct interesata.

Stefy26, utilizator
Puteti semna si Dvs. atat ca titular al cabinetului cat si ca reprezentant legal al asociatiei, caci Codul Civil prevede expres ca se poate, doar ca trebuie sa menionati ca a fost in prealabil aprobat constractul de Consiliul Director al asociatiei, astfel ca e exclus conflictul de interese. Si la sedinta de CD care aproba incheierea contractului este obligatie legala sa NU participati la luarea respectivei decizii.
Multumesc pentru raspuns!

Sunt putin confuza legata de sedinta. Practic suntem 3 membri fondatori, care formeaza si comitetul director. Fara participarea mea la sedinta, vor ramane doar ceilalti 2 membri. Din cate am inteles, e nevoie de un nr impar care sa voteze in sedinta. Cum am putea proceda in acest caz?

radumititean a scris:

Puteti semna si Dvs. atat ca titular al cabinetului cat si ca reprezentant legal al asociatiei, caci Codul Civil prevede expres ca se poate, doar ca trebuie sa menionati ca a fost in prealabil aprobat constractul de Consiliul Director al asociatiei, astfel ca e exclus conflictul de interese. Si la sedinta de CD care aproba incheierea contractului este obligatie legala sa NU participati la luarea respectivei decizii.

Nu stiu de unde "ati inteles" asa ceva - nu a existat vreodata si nu exista nici o astfel de conditie legala, nici sa fie nr. impar de membri in Consiliul Director al unei asociatii, nici sa fie impar numarul de memhri care voteaza. Nici nu e logic sa fie asta o masura obligatorie, caci oricum si daca ar putea vota un numar impar, daca unul se abtine, tot ai un numar par de voturi si deci daca e egal numarul celor pentru si celor contra poate aparea balotaj. Solutia in acest caz se prevede prin statut - daca nu e ceva ce necesita o decizie atunci, se poate prevede ce se amana pentru o sedinta viitoare si intre timp se mai negociaza in sensul convingerii reciproce ca cineva sa isi modifice votul sau sa se modifice proiectul de hotarare care nu a putut fi adoptat din cauza blocajului, iar cand prin natura ei decizia trebuie adoptata, neputand fi amanata, se poate prevedea, ca solutie exceptionala, sa prevaleze votul unei sau unor persoane atunci cand e balotaj, fiind un "rau mai mic" decat imposibilitatea luarii unei decizii - dar trebuie sa ramana un caz de exceptie, pentru ca e contrar principiilor asociative ca ponderea de vot a diversilor membri sa nu fie egala.

Stefy26 a scris:

Multumesc pentru raspuns!

Sunt putin confuza legata de sedinta. Practic suntem 3 membri fondatori, care formeaza si comitetul director. Fara participarea mea la sedinta, vor ramane doar ceilalti 2 membri. Din cate am inteles, e nevoie de un nr impar care sa voteze in sedinta. Cum am putea proceda in acest caz?

radumititean a scris:

Puteti semna si Dvs. atat ca titular al cabinetului cat si ca reprezentant legal al asociatiei, caci Codul Civil prevede expres ca se poate, doar ca trebuie sa menionati ca a fost in prealabil aprobat constractul de Consiliul Director al asociatiei, astfel ca e exclus conflictul de interese. Si la sedinta de CD care aproba incheierea contractului este obligatie legala sa NU participati la luarea respectivei decizii.