Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Titlu de proprietate greșit
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Titlu de proprietate greșit

Buna ziua.
As dori niste informații în acest caz.
Exista un titlu de proprietate pe o padure emis de ocol silvic și prefectura in 2009. Problema cu acest titlu e că are pe el enumerate 2 persoane, frați, drept proprietari fara detalierea cotei fiecăruia. Iar unul din frați susține că celălalt a fost trecut din greșeală pe titlu și că inca de la primirea actului a sesizat primarul de acesta greșeală și respectivul ar fi confirmat greșeală dar a zis că nu are importanță. Și mai zice titlu că cei doi sunt moștenitori ai defunctei deși nu s-a făcut succesiunea după mamă lor. Îmi puteți spune va rog de competenta cui este acesta speță și ce și la cine mă sfătuiți să merg? Mulțumesc.
gi-jane2, moderator
Formulati actiune in instanta care detine autoritatea si competebta sa dispuna anularea documentului
Buna ziua. Titlul e semnat de Prefectura și Oficiul Silvic. Concret ce ar trebui sa facem: sa mergem la prefectură și să deschidem proces? Nu cunosc chestiunile juridice. Presupun că ne trebuie a avocat sau se poate și fără? Mulțumesc pentru lămuriri.

ynocentta a scris:

Formulati actiune in instanta care detine autoritatea si competebta sa dispuna anularea documentului

initial adresati-va direct la autoritatea emitenta,care sa verifice temeinic dosarul in baza caruia a fost emis titlul de proprietate
Daca nu solutionati la autoritea emitenta adresati-va instantei de judecata
Daca nu stapaniti procedura,contactati persoana specializata care sa analizeze documentele sa va redacteze actiunea si eventual sa va reprezinte si sa va apere interesele in instanta
Succes !