Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Cum se solutioneaza situația când cateva apartamente ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Cum se solutioneaza situația când cateva apartamente au centrala ...

Cum se solutioneaza situația când cateva apartamente au centrala termica echipata cu apometru. apa rece iar restul de apt. nu au contoare de apa?
.
Practica unitară în asociații e sa aibă toți apometre, cum spune legea că e obligatoriu. Dacă - l veți întreba pe dl. "moderator" respectiv, o să vă "oblige" să vă puneți apometre cu transmisie radio, el asta a făcut în asociația pe care o păstorește ca administrator.

Asa e "unitar" :)
latka, utilizator
Da, nu-i vorba ca sunt sau nu suntmoderator. De fapt, am refuzat aceasta propunere, inca in urma cu multi ani. In fine, sa depasim faza...
Chiar nu inteleg de ce unii oameni vor sa-si achite consumul de apa la grupa mare. Probabil ca sunt mai multi cei carora le convine pausalul. Cunosc asemenea cazuri.
Asa cum a afirmat si @latka, va recomand sa respectati prevederele Legii 196/2018. Si pentru ca suntem in anul 2023, discutati in AG, montarea de apometre cu citire wireless, pentru ca tot sunteti la inceput.
Daca doriti, putem discuta despre avantajele/dezavantajele acestor apometre.
Specialistul nostru in apometre (@latka), le stie foarte bine pe-ale lui, iar eu care tre' sa lucrez cu 700-1000 de apometre (adica tot ceea ce inseamna colectarea de date, inregistrarea in evidente, repartizarea pe listele de plata, etc. etc.), le stiu pe ale mele. Chiar nu-i usor, dar de pe margine, asa pare. Putem discuta si pe aceasta tema.
Pana una-alta, discutati si aprobati in proxima AG un regulament de reparizare a cheltuielilor cu apa potabila + canalizarea, de urmatoarea maniera (observati, asemanatoare cu ce-a aratata de @latka):
- factura = 450 mc;
- consumul celor cu apometre = 30 mc;
- asadar 450-30 = 420 mc ce vor fi impartiti la nr. de persoane din apartamentele fara apometre;
Acum rezulta urmatoarele situatii:
- rezultatul impartirii celor 420 mc la persoanele care nu au apometre, este mai mic de 5,1 mc/pers. si administratorul repartizeaza fiecarui apt. costuri proportionale cu nr. curnt de persoane;
- rezultatul impartirii este mai mare decat 5,1 mc / pers. si atunci adminul repartizeaza maximum permis de lege, adica 5,1 mc /pers., iar difernta o repartizeaza la toti proprietarii din bloc, indiferent ca au sau nu apometre;

Sigur, puteti sa va ganditi si la olta maniera de impartire. De aceea, legislatia nu este unitara, pentru ca da voie noua proprietarilor sa ne face propriu regulament!
Nu stiu daca mai exista pe forum, o propunere mai veche a unui adevarat moderator - Adriantot, care propusese un regulament de repartizare a cheltuielior cu apa potabila, in astfel de situatii. Daca il gases, am sa vi-l ofer si dvs.
Succes!
La ultima varianta m-ați cam "pierdut", care-i logica? De ce sa plătească și cei care au apometre și respecta legea? Pentru ei există articol clar, este 83, care spune că în cazul lor se face după diferența dintre indecsii contorilor.

Suntem în 2023, au trecut 5 ani de când a apărut legea 196. Adică unii sunt responsabili, dar să fie și ei puși la plată, penttru "ca putem"?

Sa plătească doar cei ce nu respectă legea.

Adam Grecu a scris:

- factura = 450 mc;
- consumul celor cu apometre = 30 mc;
- asadar 450-30 = 420 mc ce vor fi impartiti la nr. de persoane din apartamentele fara apometre;
Acum rezulta urmatoarele situatii:
- rezultatul impartirii celor 420 mc la persoanele care nu au apometre, este mai mic de 5,1 mc/pers. si administratorul repartizeaza fiecarui apt. costuri proportionale cu nr. curnt de persoane;
- rezultatul impartirii este mai mare decat 5,1 mc / pers. si atunci adminul repartizeaza maximum permis de lege, adica 5,1 mc /pers., iar difernta o repartizeaza la toti proprietarii din bloc, indiferent ca au sau nu apometre;

latka, utilizator
@latka,
Pentru ca si daca toti proprietarii ar avea montate apometre, diferente tot ar fi, mai mari sau mai mici si atunci, la aceste diferente ar trebui sa participe toti.
Bun, si dumneta si eu , am specificat necesitatea aplicarii unui regulament, sa-si faca si ei unitara lor.
Voteaza regulamentul si-l aplica.
Este adevarat, toata lumea este obligata de Lege sa-si doteze instalatiile de apa cu apometre.
Pai vedeti, nu-i totuna sa aiba toti, comparativ cu 6 din 42.
De aceea nu se poate aplica un regulament decit atunci cind toti au trecut in legalitate, adica, in momentul de fata sunt 36 de restantieri in a-si monta apometre. Cam greu de aplicat o repartitie justa in asemenea conditii.

Abia dupa aceea se poate discuta de impartirea echitabila pe numar de persoane, la toti.
latka, utilizator