avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 538 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... INFIINTARE I.I si intrerupere somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

INFIINTARE I.I si intrerupere somaj

Buna seara,

Am si eu o intrebare am infiintat o intreprindere individuala in luna octombrie si eram in somaj de la firma la care am lucrat, nu am stiut ca trebuie intrerupt somajul.
Ce pot face in acest caz si ce ma asteapta, in aceasta problema?
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 21:03, 22 Ianuarie 2010
Buna seara,
puteti sa mergeti la AJOFM, sa le spuneti ce a-ti spus si aici, pe forum. Dansii vor sti va spuna exact formalitatile. Cel mai probabil, va trebui sa restituiti sumele, incepand cu octombrie:(
1. Iata ce spune Legea 76/2005:
Art. 44. - Încetarea plăţii indemnizaţiilor de şomaj acordate beneficiarilor are loc după cum urmează:
...
b) la data când realizează, din activităţi autorizate potrivit legii, venituri lunare mai mari decât valoarea indicatorului social de referinţă, în vigoare (acest indicator este, la data actuala, de 500 lei)

2. Iata ce spun si Normele metodologice la Legea 76/2002:
Art. 15. - (2) Prin activităţi autorizate potrivit legii se înţelege activităţile economice desfăşurate de persoane fizice autorizate, întreprinderi individuale şi/sau întreprinderi familiale conform legii sau exercitarea profesiilor liberale potrivit dispoziţiilor legale speciale.
Art. 24. (2) Încetarea plăţii indemnizaţiilor de şomaj pentru motivul prevăzut la art. 44 lit. b) din lege se face cu data de întâi a lunii în care beneficiarul a realizat venituri mai mari decât valoarea indicatorului social de referinţă al asigurărilor pentru şomaj şi stimulării ocupării forţei de muncă în vigoare.

3. Asadar daca obtineati venituri de maxim 500 lei pe luna nu trebuia sa inceteze somajul.

Din pacate nu am realizat venituri in aceasta perioada mai mari de 500 lei!
Daca nu am realizat ce trebuie sa fac?
1. Daca nu ati realizat venituri lunare mai mari de 500 lei este foarte bine, nu veti restitui indemnizatia de somaj.
2. De ce ziceti "din pacate"? Este "din fericire".

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pierzi somajul daca ai o intreprindere individuala? papa_paul602000 papa_paul602000 Se pierde somajul daca ai activa o I.I.(intreprindere individuala)? (vezi toată discuția)
Contract de colaborare pc_cane pc_cane O persoana aflata in somaj poate incheia un contract de colaborare cu o firma privata? Daca da, in ce conditii? Ce legislatie reglementeaza aceste conditii? (vezi toată discuția)
Venituri in perioada de somaj ContSters74221 ContSters74221 spuneti-mi va rog ,daca un somer are si alte venituri in perioada in care se afla in somaj,mai primeste ajutorul de somaj? (vezi toată discuția)