Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... contract de colaborare
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

contract de colaborare

O persoana aflata in somaj poate incheia un contract de colaborare cu o firma privata?
Daca da, in ce conditii? Ce legislatie reglementeaza aceste conditii?
da, eu stiu ca poate, dar sa nu depaseasca 500 ron ca pierde somajul
Din cate cunosc eu nu cred ca este posibil fara pierderea somajului.
Poate insa sa-si infiinteze PFA si in baza autorizatiei emise de ORC poate incheia un asemenea contract dar veniturile sa nu de paseasca 500 lei/lunar.
1. Iata ce spune legea 76/2002:
Art. 44. - Încetarea plăţii indemnizaţiilor de şomaj acordate beneficiarilor are loc după cum urmează:
a) la data încadrării în muncă, conform legii, pentru o perioadă mai mare de 12 luni;
b) la data când realizează, din activităţi autorizate potrivit legii, venituri lunare mai mari decât valoarea indicatorului social de referinţă, în vigoare;
2. Iata ce spun si Normele metodologice la Legea 76/2002:
Art. 15. - (2) Prin activităţi autorizate potrivit legii se înţelege activităţile economice desfăşurate de persoane fizice autorizate, întreprinderi individuale şi/sau întreprinderi familiale conform legii sau exercitarea profesiilor liberale potrivit dispoziţiilor legale speciale.
Art. 24. (2) Încetarea plăţii indemnizaţiilor de şomaj pentru motivul prevăzut la art. 44 lit. b) din lege se face cu data de întâi a lunii în care beneficiarul a realizat venituri mai mari decât valoarea indicatorului social de referinţă al asigurărilor pentru şomaj şi stimulării ocupării forţei de muncă în vigoare.

3. La ora actuala indicatorul social de referinta este de 500 lei.
Infiintarea PFA inseamna sigur pierderea somajului
Intrebarea se refera la o colaborare pe termen scurt (o luna in actualele conditii de piata) - fara pierderea somajului.
Imi puteti preciza legislatia si modificarile (daca exista) ?
tudorvaleriu a scris:

1. Iata ce spune legea 76/2002:
Art. 44. - Încetarea plăţii indemnizaţiilor de şomaj acordate beneficiarilor are loc după cum urmează:
a) la data încadrării în muncă, conform legii, pentru o perioadă mai mare de 12 luni;
b) la data când realizează, din activităţi autorizate potrivit legii, venituri lunare mai mari decât valoarea indicatorului social de referinţă, în vigoare;
2. Iata ce spun si Normele metodologice la Legea 76/2002:
Art. 15. - (2) Prin activităţi autorizate potrivit legii se înţelege activităţile economice desfăşurate de persoane fizice autorizate, întreprinderi individuale şi/sau întreprinderi familiale conform legii sau exercitarea profesiilor liberale potrivit dispoziţiilor legale speciale.
Art. 24. (2) Încetarea plăţii indemnizaţiilor de şomaj pentru motivul prevăzut la art. 44 lit. b) din lege se face cu data de întâi a lunii în care beneficiarul a realizat venituri mai mari decât valoarea indicatorului social de referinţă al asigurărilor pentru şomaj şi stimulării ocupării forţei de muncă în vigoare.

3. La ora actuala indicatorul social de referinta este de 500 lei.

Contractul de colaborare se poate considera activitate autorizata, avand in vedere ca propunerea de colaborare este imediat, pentru o perioada scurta - o luna, perioada pentru care infiintarea PFA nu se justifica?