Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... somer cu autorizatie pf?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

somer cu autorizatie pf?

Buna ziua!
As dori sa ma lamuriti daca somera fiind,am dreptul sa obtin o autorizatie persoana fizica necesara pentru colaborarea cu firma Provident.Se pierde somajul sau se pastreza 30% din el?
Daca va autirazati PFA, somajul va acorda o perioada de gartie de 3 luni, duap care in momentul in care depasiti un venit impozabil de 500 lei pe luna, va inceteaza dreptul la somaj.

Cei 30% de care stiti se acorda doar daca va angajati cu contract de munca pe perioada nedeterminata.
1. Legea 76/2002:
Art. 44. - incetarea platiiii indemnizatiilor de somaj acordate beneficiarilor are loc dupa cum urmeaza:
b) la data cand realizeaza, din activitati autorizate potrivit legii, venituri lunare mai mari decat valoarea indicatorului social de referinta, in vigoare;
La aceasta data valoarea indicatorului social de referinta este de 500 lei.

2. Norme metodologice la Legea 76/2002.
Art. 15. - (2) Prin activitati autorizate potrivit legii se intelelege activitatile economice desfasurate de persoane fizice autorizate, intreprinderi individuale si/sau intreprinderi familiale conform legii sau exercitarea profesiilor liberale potrivit dispozitiilor legale speciale.
Art. 24. (2) incetarea platii indemnizatiilor de somaj pentru motivul prevazut la art. 44 lit. b) din lege se face cu data de intai a lunii in care beneficiarul a realizat venituri mai mari decat valoarea indicatorului social de referinta.

3. Daca nu va inregistrati ca PFA nu este vorba de o activitate autorizata potrivit legii ci de o colaborare, o conventie civila. Dar sa nu obtineti venituri mai mari de 500 lei.

In cazul somerilor deja inregistrati se palica art 44 lit c:
Art. 44. - Încetarea plăţii indemnizaţiilor de şomaj acordate beneficiarilor are loc după cum urmează:

c) la 90 de zile de la data emiterii autorizaţiei de funcţionare pentru a desfăşura activităţi independente sau a certificatului de înmatriculare, conform legii, dacă realizează venituri lunare mai mari decât indicatorul social de referinta

veniturile realizate ca persoana fizica (simplu cetatean neautorizat) in baza unor contracte civiel de colaborare nu mai sunt cuantificate ca limita duap ultimele modificari ale legii de anul acesta.