Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Deducere suplimentara
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Deducere suplimentara

Deducere suplimentara.Buna ziua cat este deducerea suplimentara si cum se calculeaza?este impozitabila sau nu? Multumesc
george-neagu, moderator
Deducerea personala , precum si deducerea personala suplimentara , nu este o suma de bani pe care o ia salariatul in plus , ci este o suma pentru care Statul nu ia impozit , deci se micsoreaza baza de impozitare . Prin urmare , impozitul fiind mai mic , salariatul incaseaza ceva mai mult la salar ( nu cu mare lucru ) . De exemplu , pentru o deducere suplimentara de 100 lei , - practic - salariatul ia in plus in mana 10 lei .
CHKa, utilizator