Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Reabilitarea sau Prescriptie pentru tentativa de furt
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Reabilitarea sau Prescriptie pentru tentativa de furt

Buna ziua! Sunt cercetat de 2 ani si 5 luni pentru tentativa de furt(dintr un magazin), pe atunci aveam 17 ani si acum as vrea sa dau la academie . Stiu ca exista prescriptia sau reabilitarea sau daca stiti vreo posibilitatea prin care as putea da ? Va multumesc frumos!
david_pop21, utilizator
In cazul dvs. putem vorbi de prescriptia raspunderii penale, dosarul aflandu-se inca in urmarire. Reabilitarea intervine dupa pronuntarea unei hotari penale definitive de condamnare si dupa trecerea unui anumit termen, deci in cazul dvs. nu este aplicabil.
ce ai furat?
Cateva haine de firma
oricum primesti renuntarea la urmarirea penala.