avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 164 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... buna ziua! am primit o comunicare de la primaria ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

buna ziua! am primit o comunicare de la primaria sector 2 privind ...

buna ziua!
am primit o comunicare de la primaria sector 2 privind ajutorul acordat consumatorilor vulnerabili, d-na in cauza are supliment in cuantum de: 10 lei / luna pt energia termica, 30 lei/luna pt energia electrica si 10 lei/luna pt gaze naturale pe perioada 01.11.2022 - 31.10.2023
in lege spune ca, primaria de sector comunica furnizorului hotararea, furnizorul trimite prin factura un borderou pe care asociatia de proprietari il completeaza cu consumul calculat si il trimite inapoi la primarie si la furnizor, anul trecut au transmis, ar tebui ca teb sa transmita anexa 18, engie anexa 19 si enel anexa 20
intrebarea mea este cum trebuie sa procedam, de unde luam formulare, cum sa calculam retroactiv?
multumesc!
Cel mai recent răspuns: Adam Grecu , utilizator 20:54, 31 Ianuarie 2023
Pai calcularea retroactiva o faceti doar atunci cand cei abilitati va comunica sumele finale.
Ca o fi in ianuarie, sau februarie, nu mai conteaza.
Eu mi-aduc aminte, ca cu multi ani in urma, am acordat "ajutoare" si in luna iunie. Din ce motiv? Pen'ca cei care faceau calculele s-au mosmait de ne-a iesit parul prin caciula. Cei care au benificiat de ajutoare, au fost multumiti si asa, dar nu va spun ce am patit noi pe la asociatie - ca nu vrem sa le acordam ajutoarele, ca am luat banii si am plecat in Panama....
Asadar, mai asteptati !

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Bună seara!!!!am aflat ca sunt client enel pt gaze naturale..contractul ... Paras1 Paras1 Bună seara!!!!Am aflat ca sunt client Enel pt gaze naturale..contractul fiind falsificat...nu am semnat nimic...am cerut originalul de la ei și spun ca nu au ... (vezi toată discuția)
Ajutoare de caldura scazute in registrul de casa! migaste migaste am preluat administratia unui bloc si, ulterior preluarii, am constatat ca fostul administrator a scazut ajutoarele de caldura (bonul de casa eliberat de RADET ... (vezi toată discuția)
Oprire curect elecric apartament fyeratanye fyeratanye Salut, Un prieten deal meu mia spus ca are o problema cu asociatia de proprietari si va descriu si dvs problema pentru ca nu pot sai dau un raspuns ... (vezi toată discuția)