Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... Buna ziua, Intr-o anumita situatie care a implicat un ...
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

Buna ziua, Intr-o anumita situatie care a implicat un eveniment ...

Buna ziua,

Intr-o anumita situatie care a implicat un eveniment in deplasarea de la locul de munca spre domiciliu, am constatat ca fisa mea individuala de SSM nu este completata cu traseul de deplasare.
Angajatorul sustine ca nu este obligatia lui sa completeze aceste adrese pe fise ci doar instruirile periodice.
Ma puteti ajuta cu cadrul legislativ care reglementeaza acest lucru?
Multumesc
Legea ssm nr. 319/ 2006 cu modificarile si completarile ulterioare mentioneaza:
-art. 30 (1) În sensul prevederilor art. 5 lit. g), este, de asemenea, accident de muncă:
g) accidentul de traseu, dacă deplasarea s-a făcut în timpul şi pe traseul normal de la domiciliul lucrătorului la locul de muncă organizat de angajator, şi invers;
(2) În situaţiile menţionate la alin. (1) lit. g), h), i) şi l), deplasarea trebuie să se facă fără abateri nejustificate de la traseul normal şi, de asemenea, transportul să se facă în condiţiile prevăzute de reglementările de securitate şi sănătate în muncă sau de circulaţie, în vigoare.
HG nr. 1425/ 2006 cu modificarile si completarile ulterioare mentioneaza:
-art. 81 (1) Rezultatul instruirii lucratorilor in domeniul securitatii si sanatatii in munca se consemneaza in mod
obligatoriu in fisa de instruire individuala, conform modelului prezentat in anexa nr. 11, cu indicarea materialului
predat, a duratei si datei instruirii.
(2) Completarea fisei de instruire individuala se va face cu pix cu pasta sau cu stilou, imediat dupa verificarea
instruirii.
(3) Dupa efectuarea instruirii, fisa de instruire individuala se semneaza de catre lucratorul instruit si de catre
persoanele care au efectuat si au verificat instruirea.
(4) Fisa de instruire individuala va fi pastrata de catre conducatorul locului de munca si va fi insotita de o copie a
ultimei fise de aptitudini completate de catre medicul de medicina muncii.
(5) Fisa de instruire individuala se pastreaza in intreprindere/unitate, de la angajare pana la data incetarii
raporturilor de munca.
Cine efectueaza instruirea introductiv generala completeaza rubrica de inceput a fisei individuale de instruire ssm.
Cine semneaza la "admis la lucru" verifica completarea tuturor rubricilor din fisa, semnaturile si modul cum s-a efectuat instruirea.
Angajatorul dvs. nu cunoaste legea, sa vada in lege
-art.6 (1) Angajatorul are obligaţia de a asigura securitatea şi sănătatea lucrătorilor în toate aspectele legate de muncă.
(2) În cazul în care un angajator apelează la servicii externe, acesta nu este exonerat de responsabilităţile sale în acest domeniu.
(3) Obligaţiile lucrătorilor în domeniul securităţii şi sănătăţii în muncă nu aduc atingere principiului responsabilităţii angajatorului.
Multumesc.
POPA GHEORGHE, Specialist in domeniul Securitatii si Sanatatii in Munca