avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 624 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna ziua Am rugamintea sa ma ajutati cu un punct de ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna ziua Am rugamintea sa ma ajutati cu un punct de vedere pentru ...

Buna ziua

Am rugamintea sa ma ajutati cu un punct de vedere pentru urmatoarea situatie.

Angajatorul isi trimite in delegatie angajatii folosind un ordin de deplasare realizat sub forna de text intr-un document word (nu formularul clasic - ordin de deplasare).

Acest document word contine scopul deplasarii, motivul, niste ore estimative de plecare / sosire si se semneaza de catre angajat la intoarcerea din delegatie.

Practic solicitarea de deplasare se trimite de catre angajat pe mail cu aceste ore estimative si cand se intoarce, le semneaza. Nu primeste pana la intoarcere nici decizia de delegare, nici ordinul de deplasare.

Orele de plecare sosire pot fi influentate de factori extern, un ambuteiaj spre exemplu.
Daca angajatul declara pe mail ca se intoarce la ora 18:00 din delegatie si din cauza ambuteiajului ajunge cu 30 de minute mai tarziu si se intampla un accident, era in delegatie sau nu?

Multumesc
Ultima modificare: Vineri, 27 Ianuarie 2023
Andrei0510@, utilizator
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 21:38, 27 Ianuarie 2023
In opinia mea se ia in calcul ora efectiva a sosirii , nu ce s-a declarat anticipat.
Ultima modificare: Vineri, 27 Ianuarie 2023
Cornel Vasile, Consilier juridic
Multumesc frumos,
Ora efectiva nu este trecuta nicaieri caci nu se foloseste ordinul de deplasare care sa fie in posesia angajatului si implicit nu ai posibilitatea sa treci ora reala.

Cornel Vasile a scris:

In opinia mea se ia in calcul ora efectiva a sosirii , nu ce s-a declarat anticipat.

Pe Ordinul când îl completati ce ora treceți?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Diurna catalin.todirica catalin.todirica Buna ziua! as dori sa stiu care este perioada penrtru care pot cere diurna in explemplul urmator. mentionez ca deplasarea a fost in interiorul tarii si nu am ... (vezi toată discuția)
Ordine de deplasare ang10 ang10 stiu cum se complecteaza aceste ordine, problema mea este ca nu stiu cum se pastreaza, adica se foloseste un registru special in care sa tine evidenta lor, se ... (vezi toată discuția)
Ordin de deplasare maraloiu maraloiu Buna ziua! Ordinul de deplasare tb completat in dublu exemplar?? Asa zice contabila mea. Sunt microintreprindere \" Intermedieri comertul electronic, ... (vezi toată discuția)