Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna ziua Am rugamintea sa ma ajutati cu un punct de ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna ziua Am rugamintea sa ma ajutati cu un punct de vedere pentru ...

Buna ziua

Am rugamintea sa ma ajutati cu un punct de vedere pentru urmatoarea situatie.

Angajatorul isi trimite in delegatie angajatii folosind un ordin de deplasare realizat sub forna de text intr-un document word (nu formularul clasic - ordin de deplasare).

Acest document word contine scopul deplasarii, motivul, niste ore estimative de plecare / sosire si se semneaza de catre angajat la intoarcerea din delegatie.

Practic solicitarea de deplasare se trimite de catre angajat pe mail cu aceste ore estimative si cand se intoarce, le semneaza. Nu primeste pana la intoarcere nici decizia de delegare, nici ordinul de deplasare.

Orele de plecare sosire pot fi influentate de factori extern, un ambuteiaj spre exemplu.
Daca angajatul declara pe mail ca se intoarce la ora 18:00 din delegatie si din cauza ambuteiajului ajunge cu 30 de minute mai tarziu si se intampla un accident, era in delegatie sau nu?

Multumesc
Andrei0510@, utilizator
In opinia mea se ia in calcul ora efectiva a sosirii , nu ce s-a declarat anticipat.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Multumesc frumos,
Ora efectiva nu este trecuta nicaieri caci nu se foloseste ordinul de deplasare care sa fie in posesia angajatului si implicit nu ai posibilitatea sa treci ora reala.

Cornel Vasile a scris:

In opinia mea se ia in calcul ora efectiva a sosirii , nu ce s-a declarat anticipat.

Pe Ordinul când îl completati ce ora treceți?