Forum Bani şi Afaceri ... Tedinţe imobiliare imobiliare 2010 - certificatul energetic e obligatoriu?
Discuție deschisă în Tedinţe imobiliare

imobiliare 2010 - certificatul energetic e obligatoriu?

Dupa cate stiu eu,:( in acest an pentru tranzactii imobiliare este nevoie de aviz energetic.Aparuse legea care impune avizul,dar nu si normele de aplicare,ca urmare tranzactiile de acest fel erau blocate.
In acest moment e la fel ?:(
Ordonanţă de urgenţă nr. 114 din 23/12/2009

Art. XV. - Prevederile art. 23 din Legea nr. 372/2005 privind performanţa energetică a clădirilor, publicată în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 1.144 din 19 decembrie 2005, referitoare la elaborarea certificatelor de performanţă energetică a clădirii şi punerea acestora la dispoziţie potenţialilor cumpărători sau chiriaşi de către proprietari, în cazul vânzării sau închirierii locuinţelor unifamiliale şi a apartamentelor din blocurile de locuinţe, se aplică începând cu data de 1 ianuarie 2011.
=D>Multumesc mult
Si atunci va putea fi eludata aceasta prevedere legala daca cumparatorul declara ca este de acord sa cumpere imobilul chiar daca nu are certificat energetic!B-)