Forum Discuţii juridice Executare silită sentinta executare
Discuție deschisă în Executare silită

sentinta executare

Buna ziua!
o sentinta de executare silita ,poate deveni vreodata nula?
daca au trecut peste 5 ani si executorul nu a avut ce sa execute silit?
multumesc!
Nulă nu are cum sa devină. Poate interveni prescripția dreptului de a executa, dacă creditorul timp de 3 ani nu mai stăruie în executare.

Simplul fapt că n-are ce executa nu duce la nulitatea executării silite, pot sa treacă și 10 sau 20 de ani.
Nu este vorba de nulitate a hotararii ci de o posibila anulare a executarii silite ceea ce este cu totul altceva.

In fine, ar fi util sa va cautati avocat daca exista riscul ca sa fiti executat silit pentru a va apara corespunzator si de a scapa de datorie.

Scris din Bucuresti 2023
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Aspectul ca debitorul este insolvabil nu atrage anulare hotarare execuatre silita
Executorul judecatoresc la cererea creditorului,cu respectarea termenelor, poate prelungi perioada de executare silita cu scopul evidentierii daca apar bunuri in patrimoiniul debitorului care sa poata face obiectul executarii silite
multumesc!
daca dupa 5 ani, nu s a mai demarat nicio actiune de catre executor, poate interveni prescriptia,va rog?
da.