avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 580 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită sentinta executare
Discuție deschisă în Executare silită

sentinta executare

Buna ziua!
o sentinta de executare silita ,poate deveni vreodata nula?
daca au trecut peste 5 ani si executorul nu a avut ce sa execute silit?
multumesc!
Cel mai recent răspuns: Dapix , utilizator 07:30, 31 Ianuarie 2023
Nulă nu are cum sa devină. Poate interveni prescripția dreptului de a executa, dacă creditorul timp de 3 ani nu mai stăruie în executare.

Simplul fapt că n-are ce executa nu duce la nulitatea executării silite, pot sa treacă și 10 sau 20 de ani.
Nu este vorba de nulitate a hotararii ci de o posibila anulare a executarii silite ceea ce este cu totul altceva.

In fine, ar fi util sa va cautati avocat daca exista riscul ca sa fiti executat silit pentru a va apara corespunzator si de a scapa de datorie.

Scris din Bucuresti 2023
Ultima modificare: Vineri, 27 Ianuarie 2023
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Aspectul ca debitorul este insolvabil nu atrage anulare hotarare execuatre silita
Executorul judecatoresc la cererea creditorului,cu respectarea termenelor, poate prelungi perioada de executare silita cu scopul evidentierii daca apar bunuri in patrimoiniul debitorului care sa poata face obiectul executarii silite
multumesc!
daca dupa 5 ani, nu s a mai demarat nicio actiune de catre executor, poate interveni prescriptia,va rog?
da.

Alte discuții în legătură

Daca debitorul este declarat insolvabil voi mai putea recupera sumele cand va deveni solvabil? desirelia75 desirelia75 am de recuperat ch de judecata.am fost la executor, au trecut 3 ani si nu a putut fi executat deoarece nu are bunuri sau venituri pe numele sau.executorul va ... (vezi toată discuția)
Buna ziua, am si eu o intrebare referitoare la executarea silita ... SMarius2016 SMarius2016 Buna ziua, Am si eu o intrebare referitoare la executarea silita si sper ca cineva cu competente in domeniu sa-mi poata raspunde. Problema mea este ... (vezi toată discuția)
Perimare sau nu Filip15 Filip15 Am urmatoarea dilema: o executare silita inceputa in 2012 care a incetat din cauza insolvabilitatii, poate fi reluata acum? Nu este perimata? Mulțumesc (vezi toată discuția)