Forum Discuţii juridice Executare silită Perimare sau nu
Discuție deschisă în Executare silită

Perimare sau nu

Am urmatoarea dilema: o executare silita inceputa in 2012 care a incetat din cauza insolvabilitatii, poate fi reluata acum? Nu este perimata? Mulțumesc
Exista o incheiere din cuprinsul careia sa rezulte incetarea executarii intrucat nu existau bunuri urmaribile sau imposibilitatea valorificarii unor astfel de bunuri ? Intreb pentru ca, in astfel de situatii se poate cere reluarea executarii inauntreul termenul de prescriptie a dreptului de a obtine execitarea silita (3 ani de la data cand se naste dreptul de a obtine executarea silita).
ContSters454516, utilizator
Nu stiu daca exista o incheiere sau altceva eu nu am primit nimic. Deocamdata sunt in faza de notificari inca nu au inceput exec sil. Dar oricum au trecut cei 3 ani.
Incercati sa contactati executorul si sa vedeti dosarul de executare. Faceti copii din dosar si mergeti la un avocat pentru studiu.
Mulțumesc. Acum care ar fi urmatoarea etapa, in situatia asta la ce sa ma astept? Se face un nou dos. de execut sil. sau se continua cu cel din 2012?
Si eu am o speta asemanatoare, insa la mine s-a admis inceperea exec. silite inca din 2012, de aunci nu am mai lucrat cu contr. de munca si nici nu am bunuri. Insa creditorul sau recuperatorul care a preluat datoria este obligat sa comunice debitorului o data la 6 luni o notificare, daca nu face asta se perima de drept dar numai in cazul in care debitorul solicita instantei perimarea , altfel nu se perima .

In ceea ce priveste reluarea executarii dupa ce prima executare s-a perimat, ea poate fi facuta doar inauntrul termenului de prescriptie de 3 ani , acum....daca dreptul de-a cere executarea este termenul ultimei rate scadente a contr. de creditare ramane sa vedem. Eu tind sa cred ca termenul este de la data nasterii dreptului de-a cere executarea adica 2012.

Iata cu putin tupeu si un avocat iscusit poti scapa de datori vechi, ca sanctiune aplicata creditorului care a uitat sa-si ceara banii .