Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Dorim să mutăm un ONG și modificare de nume și ...
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Dorim să mutăm un ONG și modificare de nume și statut

Bună ziua.

Dacă dorim să mutăm un ONG dintr-un județ în altul, pot să modific și statutul și numele în același timp?

Mulțumesc
george-neagu, moderator
Da.
Da, se face o singura cerere de incuviitare modificare acte constitutive la Judecatoria de care apartine acum asociatia sau fundatia ( sau Tribunalul, daca e federatie), si se anexeaza PV sedinte organe care au decis modificarea sediului si denumirii ONG-ului, forma actualizata de Statut, dovada disponibilitatii noii denumiri, actele doveditoare pentru noul sediu, dovada platii taxei de timbru de 100 lei....