Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Buna ziua si scuze de deranj Am si eu o intrebare . ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Buna ziua si scuze de deranj Am si eu o intrebare . Langa scara ...

Buna ziua si scuze de deranj
Am si eu o intrebare . Langa scara blocului un vecin parcheaza masina personala mai exact langa peretele blocului .Are loc platit acolo de la primarie.Acum cateva zile a cazut tencuiala pe masina si a adus la asociatia de proprietari devizul reparatie la masina ,mai exact 8500 lei .Intrebare - asociatia e obligata sa ii plateasca reparatia masinii daca sa intamplat sa cada tencuiala pe masina ? Distanta de unde parcheaza masina si peretele blocului e de maxim 50 cm .Va multumesc
Dacă locul de parcare e amenajat de primărie, atunci să plătească reparația mașinii, pentru că a încălcat legea, privind amenajarea acelei parcări. Nu asociația e vinovată.

ynocentta a scris:

Daca locul de parcare este amenajat de catre primarie,atunc asociatia de proprietari este exclusiv responsabila pentru eventualele prejudicii generate de neasigurarea starii tehnice a partii comune de imobil de locuit in comun